7 دقیقه

زمان مطالعه

چرا نباید به جای صندوق فروشگاهی از آل این وان استفاده کرد؟

چرا نباید به جای صندوق فروشگاهی از آلین وان استفاده کرد؟
فهرست مطالب

«آل‌این‌وان» نه، صندوق فروشگاهی آری!

خیلی از صاحبان مشاغل بزرگ یا کوچک، از یک سوپرمارکت جمع و جور گرفته تا لباس فروشی، هایپرمارکت، رستوران، کافی شاپ و … این سوال رو می پرسند که چرا نباید آل‌این‌وان داشته باشیم و حتما باید صندوق فروشگاهی بخریم؟

جواب این سوال خیلی ساده است: «هر چیزی را بهر کاری ساختن!»

ولی اگه بخواهیم از حاشیه کم کنیم و یک راست سراغ اصل مطلب برویم؛ خواندن این مطلب را به شدت به شما توصیه می‌کنیم.

آل‌این‌وان چیست؟

وقتی از آل‌این‌وان صحبت می‌کنیم، یعنی فقط یک کامپیوتر که مثل همه کامپیوترها می‌شود بر روی آن نرم‌افزار نصب و استفاده کرد. البته فرق آن با بقیه کامپیوترها در آن است که در آل‌این‌وان کیس حذف شده و همه قطعاتش پشت مانیتور قرار گرفته است. این دستگاه از نظر فشردگی و نظم چیزی شبیه به لپ تاپ و از لحاظ شکل ظاهری، محصولی شبیه به کامپیوترهای رومیزی است.

صندوق فروشگاهی چیست؟

صندوق فروشگاهی رایانه کوچکی است که نرم افزار حسابداری فروشگاهی دارد و اطلاعات خرید و فروش روزانه، هزینه و موجودی کالا در فروشگاه و انبار در یک واحد صنفی را ثبت و ساماندهی می‌کند و به مشتریانتان رسید هم می‌دهد. همچنین به شما اجازه می‌دهد تا زمان، مکان و سایر جزئیات مربوط به فروش را ثبت کنید تا بتوانید تشخیص بدهید چه زمان مشتری‌های شما بیشتر از زمان‌های دیگر است؟

از همه مهم‌تر دیگر نیاز به حسابدار ندارید و این صندوق یک حسابدار امین برای شما محسوب می‌شود.

بعضی از واحدهای شغلی در کنار صندوق فروشگاهی از بارکد‌خوان، کشوی پول و چاپگر فیش برای تسریع کار خود و مدیریت بهتر استفاده می‌کنند.

مزایای داشتن صندوق فروشگاهی چیست؟

صندوق‌های فروشگاهی 7 مزیت اصلی دارند که ابتدا باید آن‌ها را بدانید:

1.سیستم‌‌های صندوق فروشگاهی، چه طراحی ساده و ابتدایی داشته باشند یا پیشرفته و مدرن باشند، این مزیت را در اختیار شما قرار می‌دهند که بتوانید معاملات خود را سریع و دقیق انجام دهید.

2. حتما برای همه صاحبین مشاغل جذاب است که بدانند در لحظه از هر محصول چقدر در انبار و چقدر در فروشگاه دارند. صندوق‌های فروشگاهی به لطف تجهیزات نصب شده بر روی خود می‌توانند از تعداد محصولات فروخته شده وکالاهای موجود در انبار و برآورد میزان درآمد خود به سرعت باخبر شوند. همین عامل باعث می‌شود دیگر نیازی به شمارش دستی کالاها و استخدام یک فرد برای انجام این کار نداشته باشند.

3. افزایش کارایی و بالا رفتن سرعت انجام تراکنش‌ها، از دیگر کاربردهای صندوق فروشگاهی به شمار می‌روند که موجب می‌شود مشتری مجبور نباشد مدت زمان زیادی در صف انتظار بماند.

4. بر اساس گزارش‌های ارائه شده توسط سیستم صندوق فروشگاهی این امکان برای شما فراهم است تا به طور دقیق، عملکرد کسب ‌و کار خود را ارزیابی و ببینید که چقدر توانسته‌اید میزان رضایت خاطر کاربران را به دست بیاورید.

5. برخورداری از قابلیت ذخیره‌سازی اطلاعات مالی، موجودی و وضعیت فروش، مهمترین جنبه‌های مثبت خرید صندوق فروشگاهی هستند. به لطف چنین قابلیتی، مدیران و صاحبان کسب و کار می‌توانند برای افزایش سوددهی در ماه‌ و روزهای بعدی، برنامه ریزی کنند.

6. نرم‌افزارهای کامپیوتری نصب شده بر روی صندوق‌های فروشگاهی با دقت کامل محاسبات مربوط به خرید و فروش کالاهای مختلف را انجام می‌دهند. به این ترتیب احتمال بروز خطاهای انسانی به‌طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

7. سیستم صندوق فروشگاهی به گونه‌ای ساخته و طراحی شده است تا با اتصال به نرم افزار باشگاه مشتریان، داده‌های مختلف همچون سابقه خرید و سایر اطلاعات مربوط به مشتری را ثبت و ذخیره سازی کند. این قابلیت به خصوص در زمان اجرای برنامه‌های وفاداری مشتری و تبلیغات مفید و کاربردی خواهد بود.

چرا صندوق فروشگاهی در مقایسه با آل‌این‌وان گزینه مناسبی است؟

به سه دلیل طول عمر و مقاومت، تجهیزات جانبی و امکانات و نوع خدمات پس فروش ما به شما خرید صندوق فروشگاهی را توصیه می‌کنیم.

صندوق فروشگاهی در مقایسه با آل این وان طول عمر و مقاومت بالاتری دارد

1.صندوق فروشگاهی طوری طراحی شده‌اند که می‌توانند در 7 روز هفته و 24 ساعته بدون هیچ آسیبی کار کنند و در برابر رطوبت، حرارت، ضربه، پاشش مایعات به شدت مقاوم است. ولی در عوض  All in one به واسطه طراحی فانتزی و نوع عملکرد خود به عنوان کامپیوتر نمی‌تواند این حجم از فشار کاربر را تحمل کند.

2. جنس بدنه صندوق فروشگاهی از آلومینیوم که با تکنولوژی دایکاست تولید شده است. این نوع تکنولوژی علاوه بر زیبایی منحصر به فرد؛ خاصیت ضربه پذیری بالایی نیز دارد و به سادگی در برابر آب و هوا و دمای محیط رنگ پریده یا خط و خش به خود نمی‌گیرد.

اما بدنه آل‌این‌وان معمولا از پلاستیک فشرده تهیه می‌شود که خطر شکستگی در آن را بالاست. وقتی از پلاستیک در تولید هر محصولی استفاده شود، علاوه بر اینکه خطر تغییر رنگ و خط و خش همواره آن را تهدید می‌کند؛ به محیط زیست هم آسیب‌های جبران ناپذیری را وارد می‌کند.

3.از مزیت‌های دستگاه صندوق فروشگاهی نداشتن فن است. وقتی CPU  فن نداشته باشد اول اینکه به هیچ وجه صدا تولید نمی‌کند و باعث سلب آرامش در فروشگاه نمی‌شود و دوم اینکه عملا گرد و خاک، چربی، بخارآب به درون آن نیز نفوذ نخواهد کرد. همچنین  دیگر احتیاجی به سرویس فن CPU بعد از یکسال و یا تعویض آن توسط کاربر نیست.

اما موضوع در دستگاه‌های All in one  فرق می‌کند. از آنجا که All in one  برای مصارف گوناگون تهیه شده است عملا CPU به کار رفته در فن این دستگاه، به علت ایجاد حرارت بالا نیاز  به فن دارد و صدای زیادی تولید می‌کند. پس اگر می‌خواهید حرارت دستگاه شما بالا نرود در درجه اول نمی‌توانید دستگاه را زیاد روشن بگذارید. ولی اگر چاره‌ای نداشتید و دستگاه در 7 روز هفته و 24 ساعت روشن ماند (یا حتی شب‌ها این ماجرا مستثنی کرد)؛ باید خیلی زود منتظر از کار افتادن CPU دستگاه باشید. وقتی CPU در آل‌این‌وان دچار نقص شد می‌بایست همه دستگاه یکجا برای تعمیر به مرکز خدمات گارانتی منتقل شود تا بعد از گذشت چندین روز تعمیر و تحویل شود. حال در ایام نبود آل‌این‌وان چه اتفاقی بر کسب و کار و حساب کتاب‌ها خواهد افتاد یک طرف ماجراست ولی مهم‌تر از آن هزینه بالایی است که کاربر می بایست متحمل شود.

آلین وان یا صندوق فروشگاهی لمسی بایامکس

امکانات جانبی صندوق فروشگاهی در مقایسه با آل‌این‌وان

  1. حافظه داخلی صندوق فروشگاهی SSD است ولی در آل‌این‌وان HDD است. فرق این دو این است که SSD به صورت دیجیتالی اطلاعات خوانده و با سرعت بالایی  منتقل می‌شود اما در HDD اطلاعات به صورت مکانیکی خوانده می‌شود و از این جهت کاربر سرعت پایینی را تجربه می‌کند.  
  2. صفحه نمایش صندوق‌های فروشگاهی صنعتی و از نوع تاچ و لمسی است و در مقابل وارد شدن ضربه بسیار مقاوم ظاهر می‌شوند ولی صفحات آل‌این‌وان فانتزی و غیر صنعتی و حرارتی هستند و در کمتر نمونه‌ای عملیات تاچ بر روی صفحات آن‌ها صورت می‌گیرند و به شدت در مقابل ضربه نیز آسیب پذیر هستند.
  3. در طراحی صندوق‌های فروشگاهی به علت امنیت داده‌ها در صندوق، پورت‌ها طوری طراحی شده‌اند که در دسترس نباشند و کاربران به سادگی فلش و بقیه وسایل را نتوانند به آن‌ها وصل کنند. اما در آل‌این‌وان‌ها پورت‌ها در دسترس هستند و این خود به عنوان یک تهدید برای کسب و کار مطرح می‌شود.
  4. در صندوق‌های فروشگاهی قفل سخت افزار و نرم افزار در دسترس عموم نیست و عملا نرم افزارهای فروش آسیب نمی‌بیند یا به سرقت نمی‌روند.
  5. از لحاظ بصری در طراحی صندوق‌های فروشگاهی، کابل‌ها طوری داخل پایه تعبیه شده‌اند که مشتری هیچ گونه کابل یا سیم اضافه‌ای را مشاهده نمی‌کند و عملا مشتری از لحاظ بصری دچار اختلال و بی‌نظمی نمی‌شود.
  6. صندوق فروشگاهی می‌تواند دارای نمایشگر دوم باشد. یعنی یکی برای کاربر و دیگری مشتری. در این صورت علاوه بر بحث تبلیغات که توسط مشتری کاملا قابل مشاهده است، مشتری در زمان صدور صورت حساب می‌تواند فاکتور خود را مشاهده و در صورت مغایرت آن را اصلاح کند. اما در آل‌این‌وان این موضوع اصلا میسر نیست.
  7. اگر فروشگاهی در حوزه باشگاه مشتریان خود تصمیم به صدور کارت عضویت و … را داشته باشد، صندوق‌های فروشگاهی قابلیت خوانش کارت‌های مغناطیسی برای ارائه تخفیف و نگهداشت مشتری را  دارند اما هیچ دستگاه آل‌این‌وانی به واسطه مصارف عموم از این قابلیت بهره نمی‌برند.
  8. صاحب کسب و کار اگر بخواهد وضعیت یک محصول پر مصرف را بررسی کند یا موجودی انبار را در لحظه بخواند، به سادگی با فشردن یک دکمه می‌تواند به این مهم دسترسی داشته باشد.

نرم افزارهای صندوق فروشگاهی برای هر کسب و کاری مجزا طراحی و به راحتی قابل نصب و راه‌اندازی است اما در آل‌این‌وان‌ها محدویت‌هایی به وجود می‌آید.

3. خدمات پس از فروش صندوق فروشگاهی در مقایسه با آل‌این‌وان

  1. وقتی آل‌این‌وان خراب شود، اگر گارانتی و خدمات پس از فروش مناسب داشته باشد، باید حداقل چند روز وارد مجموعه خدمات دهی شود تا سرویس بر روی آن انجام شود. همین عامل باعث از دست رفتن زمان و رفع نیازهای روزمره از انبار گرفته یا صورت حساب و باشگاه مشتریان و … می شود. ولی در مورد صندوق فروشگاهی در بدترین حالت ممکن کمتر از 48 ساعت و در دورترین نقاط کشور زیر یک روز کاری سرویس‌های مورد نیاز  انجام می‌شود. اگر شما بدنبال شرکتی هستید که خدمات تعمیر صندوق فروشگاهی را در کمتر از 24 ساعت انجام دهد، شرکت ترناسرویس را به شما پیشنهاد می کنیم.
  2. یکی از قطعات مهم در صندوق‌های فروشگاهی SSD یا همان حافظه داخلی دستگاه است که اگر به هر دلیلی دستگاه به مشکل برخورد کرد با باز کردن یک پیچ می‌توانید هارد دستگاه را خارج کرده و بر روی یک صندوق فروشگاهی دیگر تمامی نیازهای صندوق را بدون وقفه به سرانجام رساند ولی آل‌این‌وان این خاصیت را ندارد و عملا دستگاه‌ها باید به تعمیرگاه رفته و فروش متوقف می‌شود.
آلین وان یا صندوق فروشگاهی لمسی بایامکس

خرید صندوق فروشگاهی

در مجموع می‌توان گفت با توجه به مزایا گفته شده صندوق فروشگاهی برای کاربر چه در حوزه فروشگاهی و هایپرمارکت و چه در حوزه صنعتی و کارگاهی کارایی بیشتری داشته و کاربر را بی نیاز به هرگونه سخت افزار دیگری می‌کند.

درصورتیکه دستگاه All in one یک دستگاه تجاری بوده که برای محیط اداری با حجم کاری کم طراحی شده‌اند.
با استفاده از صندوق فروش مکانیزه و عمومی شدن این سیستم‌ها، دیگر نیازی به فاکتور‌های دست نویس قدیمی و حساب و کتاب‌های طولانی و زمان بر مخصوصا برای فروشگاه‌های بزرگ نیست. در واقع با استفاده از این سامانه فروش، بر روی تمام اعمال حسابداری مدیریت بهتر دارید و تصمیم گیری‌های مدیریتی بهتر با استفاده از آمارهای دقیق خواهید گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

https://bayamax.com/?p=16972

اشتراک گذاری :