6 دقیقه

زمان مطالعه

تفاوت چاپگر صدور فیش با چاپگر لیبل

تفاوت چاپگر صدور فیش با چاپگر لیبل
فهرست مطالب

تفاوت چاپگر صدور فیش با چاپگر لیبل

تکامل تکنولوژی چاپگر و در دسترس بودن مدل‌های تخصصی و مقرون به صرفه منجر به کاربردهای گسترده چاپگرها شده است. آن‌ها را می‌توان در خانه‌ها، ادارات و مشاغل مختلف یافت. در اکثر مشاغلی که مستقیماً با مشتریان سروکار دارند، از چاپگر لیبل و چاپگر صدور فیش استفاده می‌شود. در حالی که چاپگر صدور فیش با صندوق فروشگاهی ادغام می‌شود، چاپگرهای لیبل معمولاً به طور مستقل راه اندازی و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگر در حال راه‌اندازی کسب و کاری جدید هستید، تصمیم گیری در مورد چاپگرهایی که نیاز دارید، ممکن است گیج کننده باشد. از این گذشته، همه چاپگرها همان وظیفه اصلی چاپ طرح‌های مورد نظر را انجام می‌دهند. با این حال، چاپگرها انواعی متنوع و به تبع آن مزایا و معایب خاص خود را دارند. در این مقاله به بررسی تفاوت چاپگر صدور فیش با چاپگر لیبل و انواع آن خواهیم پرداخت.

برای مشاغلی که مستقیماً با مشتری و صندوق های فروشگاهی سر و کار دارند، چاپگر رسید یک ضرورت خواهد بود.

لیبل پرینتر

چاپگر برچسب یا پرینتر لیبل، نوعی از پرینتر با کاربردی خاص است، که به‌عنوان یکی از پرکاربردترین تجهیزات فروشگاهی نیز شناخته می‌شود. این نوع پرینتر، برای چاپ کردن برچسب یا همان لیبل که شامل انواع بارکد و تگ روی برچسب، روی مقوا، ورقه‌های رولی و … هستند، طراحی و ساخته و مشخصاتی همچون نوع کالا، تاریخ تولید و انقضا و… بر روی آن درج می‌شود.

برای آشنایی بیشتر و کاملتر با لیبل پرینتر یا چاپگر برچسب می‌توانید مقاله « چاپگر برچسب ( Label Printer) چیست و چه انواعی دارد؟ » را مطالعه کنید.

چاپگر صدور فیش

فیش پرینتر حرارتی یک پرینتر حرارتی محسوب می‌شود. به این معنا که شما برای چاپ به جوهری نیاز نخواهید داشت و مستقیما عملیات چاپ را بر روی کاغذ انجام می‌دهد. این دستگاه از چاپ بارکد نیز پشتیبانی می‌کند و یک کاتر برای برش خودکار رسیدها و فیش برای این دستگاه تعبیه شده است.

برای آشنایی بیشتر و کاملتر با فیش پرینتر یا چاپگر صدور فیش می‌توانید مقاله « چاپگر صدور فیش و انواع آن چیست؟ » را مطالعه کنید.

تفاوت چاپگر صدور فیش با چاپگر لیبل

مقایسه چاپگرهای لیبل و چاپگر صدور فیش

چاپگرهای لیبل و چاپگر صدور فیش برای اهداف کاملاً متفاوتی طراحی شده‌اند، که به همین دلیل ویژگی‌های آن‌ها اغلب متمایز است. با این وجود، با پیشرفت فناوری چاپ، چاپگرهای مدرن برای پشتیبانی از تطبیق پذیری بیشتری برخوردارند.اگر به فکر خرید چاپگر هستید، ویژگی‌های آن را با نیازهای تجاری خود مقایسه کنید تا بتوانید چاپگر مناسب برای چاپ را بیابید. در اینجا به مقایسه ویژگی‌های چاپگر لیبل و چاپگر رسید می‌پردازیم.

  • کیفیت چاپ

قبل از خرید چاپگر برای هر کاربرد، مهم است که کیفیت چاپ مورد نیاز را در نظر بگیرید. کیفیت چاپ، جزئیات و وضوح مواد چاپی اشاره دارد. بین کیفیت چاپ لیبل پرینترها و چاپگر صدور فیش تفاوت زیادی وجود دارد.

چاپگر لیبل: بسته به فناوری چاپ مورد استفاده، چاپگرهای لیبل معمولاً کیفیت چاپ بهتری نسبت به چاپگرهای رسید دارند. از آنجایی که برچسب‌ها اغلب دارای بارکد هستند، وضوح و دقت ضروری است تا اسکنرها بتوانند به راحتی بارکدهای چاپ شده را بخوانند.

یکی از باکیفیت ترین چاپگر های لیبل موجود در بازار، چاپگر برچسب XT-300 است. برای مشاهده این محصول با کیفیت و پرطرفدار کافیست به صفحه « چاپگر لیبل XT-300 » مراجعه کنید.

چاپگر صدور فیش: وقتی نوبت به «چاپگرهای رسید» می‌رسد، کیفیت چاپ خوب اغلب کمتر از سرعت و دقت اولیه اولویت دارد.

  • دوام چاپ

دوام شامل توانایی یک ماده چاپی برای مقاومت در برابر محیط‌های مختلف و طول عمر کلی آن است. به‌عنوان مثال در معرض گرما، آب، سرما. طول عمر پرینت می‌تواند از دوره‌های کوتاه تا متوسط 6 ماه تا یک سال یا بیش از یک سال متفاوت باشد. قدرت چاپ به فناوری چاپگر و مواد مورد استفاده بستگی دارد. اما تفاوت زیادی بین دوام چاپگرهای لیبل و چاپگرهای رسید وجود ندارد.

  • رول‌های سازگار

صرف نظر از هر فناوری چاپی که استفاده می‌کنید، داشتن مواد چاپی سازگار، حیاتی است. اگر سازگاری ناکافی وجود داشته باشد، کیفیت چاپ پایین خواهد بود و همچنین ممکن است به اندازه مورد انتظار دوام نداشته باشد. جدا از فناوری چاپ، استفاده نهایی از مواد چاپی یک عامل تعیین کننده مهم در انتخاب مواد چاپی است. مواد چاپ برای چاپگرهای لیبل و چاپگرهای رسید، بسیار متفاوت است.

چاپگر لیبل: اکثر رول‌های لیبل پشت چسب‌دار هستند و برای هر برچسب از پیش ساخته شده‌اند. بسته به اندازه برچسب مورد نیاز، رول‌های لیبل را می‌توان انتخاب، جدا کرده و به سطح مورد نظر چسباند. بر اساس فناوری چاپگر لیبل سازگار، طیف وسیعی از مواد برای رول لیبل موجود است. برای چاپگرهای لیبل انتقال حرارتی، انواع مختلفی از نوارها نیز موجود است. رول‌های لیبل در چندین رنگ و روکش‌های مختلف از مات تا براق و حتی فلورسنت وجود دارند.

چاپگرهای لیبل همچنین می‌توانند مواد چاپ ضخیم‌تر و سنگین‌تری را برای ترکیب چسب‌ها و انواع مواد مختلف بپذیرند.

چاپگر رسید: چاپگر رسید عمدتاً از رول‌های کاغذی پیوسته استفاده می‌کند که طرح کلی از پیش تعریف شده ندارند به طوری که یک رسید می‌تواند در هر اندازه باشد. پرینترهای رسید معمولا دارای کاتر خودکار هستند و پس از چاپ رسید مورد نظر می‌توان آن را به‌صورت مرتب قطع کرد. رول‌های کاغذی برای چاپگرهای رسید سبک وزن هستند تا کمترین فشار را روی هد چاپ وارد کنند و چاپ سریع را تسهیل کنند. کاغذهای سنگین مناسب نیستند زیرا می‌توانند باعث داغ شدن بیش از حد هد چاپگر یا تسریع فرسودگی چاپگر شوند.

عرض چاپگرهای رسید باریک است زیرا به صرفه جویی در فضای پیشخوان کمک می‌کند و رسیدهای جمع و جور تولید می‌کند.

  • محیط چاپ

محیط اطراف چاپگر بر روی نوع چاپگر و عملکرد آن تاثیر دارد. محیط چاپ شامل جنبه‌های فیزیکی مانند دما و رطوبت، فضای موجود و گزینه‌های اتصال است. هم چاپگرهای لیبل و هم چاپگرهای رسید در قالب‌های بی‌سیم و قابل حمل  موجود هستند و به آن‌ها اجازه می‌دهد در هر مکان استفاده شوند.

چاپگر لیبل: چاپگر لیبل نسبت به چاپگرهای رسید سرعت چاپ کمتری دارد، اما می‌تواند به راحتی در صورت نیاز در حجم بالا چاپ کند. چاپگر لیبل را می‌توان به راحتی به هر جایی که نیاز به برچسب وجود دارد، استفاده کرد. به‌عنوان مثال: انبارها، شرکت‌های حمل و نقل مانند ادارات پست، تیپاکس و …که به برچسب زدن نیاز دارند، نام برد. با بلوتوث و سایر گزینه‌های اتصال، هر سیستم عاملی می‌تواند دستور چاپ لیبل را بدهد. با این حال، از آنجایی که چاپگرهای حرارتی مستعد گرما هستند، در محیط‌هایی با دمای بالا مانند آشپزخانه یا زیر نور خورشید مناسب نیستند.

مطالعه بیشتر >>>>> ۳ مزیت استفاده از چاپگر برچسب

چاپگر رسید: چاپگر رسید بخشی جدایی ناپذیر از اکثر صندوق‌های فروشگاهی است و بر این اساس باید با سیستم عامل اصلی سازگار باشد. چاپگرهای رسید اغلب به کشوهای پول متصل می‌شوند تا پس از تکمیل تراکنش، رسید به طور خودکار تولید شود. چندین گزینه اتصال وجود دارد که توسط چاپگرهای رسید پشتیبانی می شود و به آن‌ها کمک می‌کند تا با انواع اصلی تنظیمات صندوق فروشگاهی سازگار شوند. چاپگرهای رسید عموماً از نظر اندازه جمع و جور هستند. اندازه چاپگر رسید مهم است زیرا باید بدون اشغال فضای زیاد یا حجیم در محل پرداخت قرار گیرد. اگرچه چاپگرهای رسید قابل حمل در دسترس هستند، اما بر اساس تعداد دفعات استفاده از آن، مشاغل اغلب برای جلوگیری از شارژ باتری، محل اتصال به برق را انتخاب می کنند. چاپگرهای رسید به راحتی می‌توانند گرما را تحمل کنند از جمله آشپزخانه و فضای باز.

  • کاتر

چاپگرهای لیبل دارای یک سنسور شکاف هستند که به چاپگر می گوید که یک برچسب کجا به پایان می‌رسد و برچسب بعدی شروع می شود. چاپگر رسید این سنسور را ندارد و در یک رول مداوم از رسانه چاپ می‌کند.

  • نوع کاغذ

چاپگرهای رسید نمی‌توانند روی برچسب چاپ کنند، اما چاپگر لیبل می‌تواند در هر نوع رسانه چاپ کند.

  • سرعت چاپ

سرعت چاپ در چاپگر صدور فیش بسیار سریعتر و معمولا دوبرابر سرعت چاپ در چاپگر برچسب است. سرعت چاپ پرینترهای استاندارد صدور فیش حدودا 260 و سرعت چاپ چاپگر برچسب  در حدود 127 میلی‌متر بر ثانیه است.

تفاوت چاپگر صدور فیش با چاپگر لیبل

نتیجه گیری

در طول سال‌ها، چاپگرها به اهداف متمایز، از جمله چاپگرهای برچسب و رسید اختصاصی تبدیل شده‌اند. چاپگرهای لیبل برای تولید برچسب‌های سفارشی انبوه با کیفیت خوب و وضوح بالا برای پشتیبانی از سیستم‌های بارکد استفاده می‌شوند. رول‌های لیبل ضخیم‌تر را استفاده می‌کنند و با قابلیت‌های مختلف پشت چسب‌دار مورد استفاده هستند. از سوی دیگر، چاپگر صدور فیش، با استفاده از رول‌های نازک رسید پیوسته، روی سرعت و خوانایی با طول‌های انعطاف پذیر تمرکز می‌کنند.

اگرچه می‌توان از چاپگر لیبل برای چاپ رسید استفاده کرد، اما احتمالاً به آسانی و سریع یکپارچه سازی چاپگرهای رسید تخصصی نخواهد بود. استفاده از چاپگر صدور فیش برای چاپ لیبل منجر به کیفیت پایین لیبل و آسیب به چاپگر به دلیل مواد ضخیم‌تر برچسب می شود. چاپگرهای عمومی را می‌توان برای لیبل و رسید اما با کارایی محدود استفاده کرد.

سرمایه‌گذاری در چاپگرهای لیبل اختصاصی و چاپگر صدور فیش بهترین راه برای دریافت لیبل‌ها و رسیدهای عالی در صورت نیاز است. همیشه یک مارک خوب برای چاپگرها انتخاب کنید تا عمر طولانی و حداقل زمان خرابی داشته باشد.

بایامکس،تولیدکننده‌­ انواع محصولات فروشگاهی از جمله چاپگر صدور فیش و چاپگر لیبل است. فیش پرینتر یا چاپگر های صدور فیش بایامکس در ۳ مدل چاپگر صدور فیش BP-260 ، چاپگر صدور فیشBP-206 و چاپگر صدور فیش BP-208 عرضه می‌شوند که می‌توانید با مراجعه به صفحه هر کدام، مشخصات و جزئیات محصول را مطالعه کنید. اگر به دنبال یک فیش پرینتر با کیفیت و با گارانتی معتبر برای کسب و کار خود هستید، می‌­توانید با مراجعه به صفحه‌­ چاپگرهای صدور فیش بایامکس، انواع مدل­‌های چاپگر را همراه با اطلاعات جامع هرکدام مشاهده کرده و با مقایسه­‌ آن‌ها، انتخابی مناسب مطابق با نیاز خود داشته باشید. همچنین برای مشاهده لیبل پرنتر های بایامکس کافیست تا به صفحه‌  چاپگر لیبل مراجعه و مدل‌های مختلف این محصول را ملاحظه کنید.

شما می توانید برای آشنایی بیشتر با شرکت ترنا سیستم، روی صفحه ”درباره ما ” و برای ارتباط با تیم پشتیبانی و دریافت مشاوره بر روی تماس با ما کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

https://bayamax.com/?p=13735

اشتراک گذاری :