6 دقیقه

زمان مطالعه

معرفی فیش پرینتر / بررسی ویژگی‌ها

معرفی پرینتر صدور فیش / بررسی ویژگی‌ها
فهرست مطالب

حتما برای شما هم بارها اتفاق افتاده که وقتی فیش پرداختی را به خریدار محصولاتتان می‌دهید، از ناخوانا بودن آن گلایه می‌کنند.

برای اینکه این موارد دیگر مطرح نشود؛ لازم است تا قبل از خرید پرینتر صدور فیش، تحقیقات لازم را انجام دهید.

پرینتر صدور فیش یا همان فیش پرینتر دستگاهی است که به شما برای چاپ فیش‌ و رسیدهای مالی کمک می‌کند. این وسیله قادر است اطلاعات مورد نیاز از جمله تاریخ، ساعت، شماره فیش، مبلغ و سایر جزئیات لازم را بر روی فیش چاپ و در اختیار مشتری شما قرار دهد.
امروزه فیش پرینترها در بانک‌ها، فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و سایر صنایع به عنوان رسید یا سند برای ثبت تراکنش مورد استفاده قرار می‌گیرد.
با توجه به نیاز بالای کسب و کارهای مختلف به این دستگاه؛ استفاده از آن روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شود.

همراه ما باشید تا با  اجزا و قابلیت‌های این دستگاه آشنا شوید.


چاپگر صدور فیش در چه مشاغلی کاربرد دارد؟


به طور کلی پرینتر صدور فیش برای مشاغلی از جمله رستوران‌ها و کافه‌ها، فروشگاه‌ها، دفاتر پستی و باربری، پارکینگ، دفاتر تأمین اجتماعی و خدمات دولت الکترونیک، بانک‌ها، مراکز ورزشی و استادیوم‌ها، اماکن فرهنگی از جمله سینما، موزه‌ها، سرویس‌دهنده‌های تحویل غذا، هتل‌ها، شیرینی‌فروشی، آجیل فروشی‌ها و …کارایی دارد.

معرفی پرینتر صدور فیش / بررسی ویژگی‌ها

چاپگر صدور فیش چه قابلیت‌هایی دارد؟

قابلیت‌های فراوانی برای پرینتر صدور فیش ذکر شده است که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: 

 • چاپ

قابلیت چاپ مستقیم فیش‌های پرداخت، فاکتورها، رسیدهای نقدی و سایر اسناد مالی از ویژگی‌های عمومی این دستگاه‌ها به شمار می‌رود.

 • سرعت بالا

از ویژگی‌های مهم این دستگاه‌ها چاپ سریع فیش‌ها است که به طور معمول در عرض چند ثانیه یک فیش را چاپ می‌کند.

 • کارایی بالا

با توجه به تکنولوژی به کار رفته در این چاپگرها؛ آن‌ها قادرند روزانه حجم زیادی از رسیدهای پرداخت را چاپ و به صورت خودکار شمارش و ثبت تعداد فروش روزانه را در اختیار کاربر قرار دهند.

 • اطمینان از امنیت

این دستگاه‌ها قابلیت استفاده از تکنولوژی‌های امنیتی مانند QR کدها، بارکدها و تصویربرداری در زمان صدور فیش را دارند تا بدین طریق از تقلب و جعل فروش جلوگیری شود.

 • اتصال به سیستم‌های مالی

فیش پرینترها قابلیت اتصال به سیستم‌های مالی و پرداخت الکترونیکی دارند تا بتواند اطلاعات فروش را به صورت آنلاین به سامانه‌های مالی ارسال کند.

 • قابلیت چاپ چند زبانه

قابلیت چاپ فیش‌های با چند زبان از دیگر نکات جذاب این دستگاه‌ها به شمار می‌آید. زمانی مشتری خارجی در فروشگاه شما حضور پیدا کرد و اقدام به خرید کرد، این دستگاه می‌تواند فیش را به زبان آن‌ها صادر کند.  

 • قابلیت ارائه گزارشات

پرینتر صدور فیش باید بتواند گزارشات مالی و فروش روزانه، هفتگی و ماهانه را دقیق و بدون محدودیت پرینت کند.

 • سهولت استفاده

کار با این دستگاه‌ها اصلا نباید سخت باشد تا کاربران به آسانی از آن استفاده کنند.

 • قابلیت اتصال

فیش پرینترها به سادگی به دستگاه‌های مختلف مانند صندوق فروشگاهی یا ترازوی فروشگاهی و کشوی پول و سایر وسایل مرتبط متصل می‌شوند.

مهم ترین اجزای فیش پرینتر کدامند؟

 • مکانیزم چاپ

شامل هد پرینتر، رول کاغذ و مکانیزم حرکتی برای جابجایی کاغذ

 • رابط کاربری

شامل صفحه نمایش، دکمه‌ها و صفحه کنترل است که به کاربر امکان مدیریت و تنظیمات پرینتر را می‌دهد.

 • قطعات الکترونیکی

شامل مدارهای الکترونیکی، پردازنده، حافظه و سایر قطعات الکترونیکی است که عملکرد پرینتر را کنترل می‌کند.

 • منبع تغذیه

تامین برق فیش پرینتر بر عهده منبع تغذیه یا آداپتور است که به صورت مستقل از دستگاه به پریز برق وصل می‌شود.

 • درگاه‌های اتصال

فیش پرینتر دارای درگاه‌های اتصال مختلف است که به کاربر امکان اتصال به دستگاه‌های دیگر مانند کامپیوتر، شبکه کامپیوتر، صندوق فروش و یا دستگاه‌های پرداخت الکترونیکی را می‌دهد.

 • قطعات فیزیکی

 این بخش شامل بدنه پرینتر، درب، درپوش و سایر قطعات فیزیکی است که پرینتر را حفاظت و عملکرد صحیح آن را تضمین می‌کند.

 • سنسورهای مختلف

وجود این سنسورها برای ادامه کار و جلوگیری از هرگونه خطایی در دستگاه‌های فیش پرینتر ضروری است.

 • کیت توسعه

کیت‌های توسعه کار را برای توسعه و طراحی توسط برنامه نویسان راحت‌تر می‌کنند و با در اختیار قرار‌دادن تمام ابزارهای مورد نیاز برای توسعه، مشکلات پیش رو را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

خرید فیش پرینتر ، قیمت فیش پرینتر

سنسورهای فیش پرینتر

با توجه به اینکه مهم‌ترین کارهای فیش پرینتر را سنسورهای روی آن انجام می‌دهند، مهم‌ترین سنسورهای تعبیه شده روی این دستگاه‌ها را می‌توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • سنسور وجود فیش

این سنسور برای تشخیص وجود فیش در دستگاه استفاده می‌شود. وقتی کاربر فیش را در دستگاه می‌گذارد، سنسور فیش تغییرات را در وضعیت موجودیت فیش تشخیص می‌دهد.

 • سنسور ضخامت فیش

این سنسور برای اندازه گیری ضخامت فیش استفاده می‌شود. با توجه به ضخامت فیش، دستگاه قادر است به درستی پرینت را بر روی فیش اعمال کند.

 • سنسور نوع کاغذ

این سنسور برای تشخیص نوع کاغذ استفاده می‌شود. برخی فیش پرینترها قابلیت استفاده از انواع مختلف کاغذ را دارند و با استفاده از سنسور نوع کاغذ، دستگاه تنظیمات مناسب را برای پرینت روی کاغذ مورد نظر اعمال می‌کند.

 • سنسور جابجایی کاغذ

از این سنسور برای تشخیص جابجایی کاغذ در دستگاه استفاده می‌شود. وقتی کاغذ جابجا می‌شود، سنسور جابجایی تغیرات را تشخیص و دستگاه کار پرینت را انجام می‌دهد.

 • سنسور خطای فید کاغذ

 این سنسور برای تشخیص خطا در فید کاغذ استفاده می‌شود. در صورت بروز خطا، مانند گیر کردن یا جمع شدن کاغذ و یا تمام کاغذ سنسور خطای فید کاغذ آن را تشخص می‌دهد و دستگاه به عملکرد مناسب برای رفع خطا می‌پردازد.

 • سنسور خط خواندن

این سنسور برای خواندن خطوط و کدهای بارکد استفاده می‌شود.

 • سنسور کاتر

 این سنسور به‌عنوان یک حفاظ اضافی عمل می‌کند و در صورت بروز هرگونه خطا یا مشکل در عملکرد کاتر، فیش پرینتر را متوقف کرده تا جلوی آسیب به دستگاه و چاپگر را بگیرد.

 • روش چاپ

چاپگرها با روش‌های مختلف از جمله جوهرافشان، چاپ به روش ضربه‌ای یا ماتریس نقطه‌ای و چاپ حرارتی کار چاپ را انجام می‌دهند. روش چاپ در فیش پرینترها چاپ حرارتی است که از بهترین روش‌های چاپ محسوب می‌شود.

چاپ حرارتی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

در این نوع چاپ نیاز به نوار جوهر یا تونر نیست و کاغذ حساس به حرارت با استفاده از سطح چاپگر و سرامیک گرم شده، تغییر رنگ داده و تصویر و متن مورد نظر را بر روی کاغذ نمایش می‌دهد. این روش بسیار ساده، سریع و بی سر و صداست و رسیدهایی با کیفیت بالا را می‌توان با این نوع چاپگر داشت. همچنین، به دلیل عدم استفاده از جوهر، خط خوردگی در چاپ وجود ندارد و برای کاغذهای فشرده قابل استفاده هستند.

از آنجایی که چاپ حرارتی سبب صرفه جوئی در هزینه‌های چاپ و زمان می‌شود، در نتیجه بسیار محبوب‌تر از دیگر روش‌های چاپ است.

بهترین فیش پرینتر بازار
به طور کلی در انتخاب فیش پرینتر به 4 نکته باید توجه کرد:

1.کیفیت چاپ در فیش پرینتر حرارتی

کیفیت چاپ در فیش پرینتر به وضوح و دقت تصویر، رنگ‌ها، جزئیات و شفافیت آن بستگی دارد. این کیفیت معمولاً با استفاده از رزولوشن پرینتر (dpi) اندازه‌گیری می‌شود. رزولوشن بالاتر به معنای تصاویر با جزئیات بیشتر و کمترین خطا در چاپ است. همچنین، نوع کاغذ استفاده شده نیز می‌تواند تأثیر زیادی در کیفیت چاپ داشته باشد.

2.عمر مفید هدر

عمر مفید هدر چاپگر صدور فیش مدت زمانی است که چاپگر قادر به چاپ فیش با کیفیت و بدون مشکل اشاره دارد. این عمر هدر معمولاً توسط سازنده چاپگر تعیین می‌شود و بسته به نوع و کاربرد چاپگر، ممکن است متفاوت باشد.
عمر هدر بسته به تعداد صفحات چاپ شده، نوع جوهر استفاده شده و شرایط استفاده از چاپگر (مانند دمای محیط و رطوبت) ممکن است تغییر کند و بهتر است قبل از خرید با توجه به شرایط آن را در نظر بگیرید.

3.کاتر برش دهنده در پرینتر صدور فیش

کاتر برش دهنده در پرینتر صدور فیش، یک قسمت مهم است که برای برش کاغذ فیش استفاده می‌شود. این قسمت به صورت یک تیغه تیز و دقیق عمل کرده و با حرکت افقی، کاغذ را در نقاط مشخص بریده و جدا  کرده و تحویل کاربر می‌دهد.

4. بدنه فیش پرینتر

دستگاه فیش پرینتر یکی از مهم‌ترین دستگاه‌های مورد استفاده در مراکز و اصناف مختلف است که در کنار سایر دستگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین اندازه و جنس بدنه آن بسیار مهم است.

جنس بدنه بهتر است طوری طراحی شده باشد که در برابر گرد و غبار یا رطوبت مقاومت داشته باشد. علاوه بر این، سایز فیش پرینتر هر چقدر جمع و جور تر باشد، بهتر است؛ زیرا دستگاه فضای کمتری را اشغال می‌کند و مزاحمتی برای سایر وسایل ندارد.

اگر با خواندن این مطلب هنوز در انتخاب نوع فیش پرینتر سوال یا ابهام دارید، اصلا نگران نباشید فقط کافیست با شماره 02143000025 تماس بگیرید مشاوران ما گروه شرکت‌های ترنا (بایامکس) آماده کمک به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

https://bayamax.com/?p=17284

اشتراک گذاری :