5 دقیقه

زمان مطالعه

صندوق فروشگاهی لمسی

صفحه مانیتور لمسی چیست؟ | صندوق فروشگاهی لمسی
فهرست مطالب

در عصر حاضر خیلی از ما با صفحات لمسی ارتباط نزدیکی برقرار کرده‌ایم، به طوری که اگر به اولین مانیتوری که برخورد می‌کنیم، اولین عکس العمل تاچ کردن مانیتور است که آیا لمسی است یا خیر؟

صفحه لمسی یا تاچ اسکرین (touchscreen) به صفحه‌ای گفته می‌شود که بتوان با تماس یک شی و به‌طور خاص‌تر انگشت انسان با آن و بهره بری از یکی از خواص آن از قبیل نیرو، گرما، رسانایی الکتریکی، نور و… با آن صفحه عملیاتی را انجام داد.

صفحه نمایش‌های لمسی موجب شده تا کاربر بتواند با یک لمس ساده، با صفحه نمایش دستگاه خود ارتباط برقرار کند. این نوع از صفحات، در اکثر لوازم الکترونیکی از جمله گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها، نمایشگرهای خودرو، نمایشگرهای دستگاهای پرداخت ، POSهای فروشگاهی و … کاربرد دارد.

انواع مانیتورهای صندوق فروشگاهی لمسی

صفحات لمسی با توجه به نیازهای کاربر از تقسیم بندی‌های مختلفی دارد.

جالب است بدانید که هم‌اکنون مسئله‌ مربوط به صفحه نمایش و نوع آن، تاثیر مستقیمی در قیمت یک محصول دارد.

صفحه نمایش  TFT LCD

TFT یا همان مخفف کلمه Thin Film Transistor نوعی از صفحه نمایش‌های LCD است که در واقع نسخه‌ پیشرفته‌تر نمایشگرهای معمولی ال سی دی به شمار می‌رود که از نظر کیفیت تصویر و رزولوشن عملکرد مناسب‌تری را نسبت به صفحه نمایش‌های معمولی نوع ال سی دی به همراه دارد.

در TFT با مدیریت بهتر پیکسل، میزان وضوح و کیفیت تصویر پخش شده در آن را افزایش می‌یابد. به این معنی که  ترانزیستور لایه نازک است و به گونه‌ای طراحی شده است که پیکسل‌ها به صورت افقی عمودی در کنار هم قرار گرفته‌اند. هر پیکسل به یک خازن و یک ترانزیستور سیلیکون آمورف متصل است، این طراحی اجازه می‌دهد هر پیکسل به طور مستقل شارژ شود و شارژ آن حتی بعد از رفرش شدن برای تصویر جدید باقی بماند.

صفحه نمایش‌ IPS LCD

 IPS نسخه به روز و بهتر TFT است که برخلاف این نسخه در زیر نور مستقیم خورشید هم قابل استفاده است. این نسخه به واسطه زاویه‌ دید بیشتر و مصرف انرژی کمتر در صنعت طراحی و ساخت دستگاه‌های هوشمند کابرد فراوانی دارد.

صفحه نمایش Resistive Touch Screen LCD یا «لمسی مقاومتی»

تکنولوژی استفاده شده در این مانیتورها بدین شکل است کاربر با تماس انگشت یا قلم نوری بر روی صفحه  عملا بر روی دو لایه‌ رسانا فشار وارد می‌کند و در همین حین محل مورد نظر  به یکدیگر برخورد کرده و محل دقیق لمس کاربر مشخص می‌شود.

نمایشگرهای مقاومتی صفحه های لمسی مقاومتی به 5 دسته تقسیم می شوند که شامل دسته های های 4، 5، 6، 7 و 8 سیمی است. این نوع نمایشگرها به دلیل ارزان‌تر بودن فرآیند ساخت جزو متداول‌ترین تولیدات در برخی از صنایع محسوب می‌شوند.

صفحه نمایش لمسی خازنیCapacitive

این صفحه برخلاف نمایشگر لمسی مقاومتی که بر اساس فشار مکانیکی وارد شده توسط انگشت و یا قلم کار می‌کند، فرآیند کار این نوع نمایشگر مبتنی بر یک ویژگی ذاتی انسان است؛ بدن انسان به طور طبیعی خود یک هادی (رسانا) محسوب می‌شود و همین ویژگی باعث می‌شود دستور با سرعت بالایی و با کمترین فشار ممکن و در حد یک لمس ساده منتقل شود.

این صفحه متشکل از قاب شیشه‌ای حاوی عنصر خازنی ذخیره کننده بار الکتریکی است. به این ترتیب که اگر کاربر با یک شی هادی مناسب مثل سرانگشت صفحه را لمس کند، مقداری از بار الکتریکی به کاربر منتقل می‌شود و بار الکتریکی بر روی عنصر خازنی کاهش می یابد. این کاهش توسط مدارهایی که در گوشه‌های صفحه نمایش قرار دارند، اندازه گیری می‌شود. رایانه از تغییرات نسبی بار در هر گوشه مکان دقیق لمس را محاسبه کرده و اطلاعات را به درایو نرم افزاری می‌فرستد.

صندوق فروشگاهی لمسی ، خرید صندوق فروشگاهی لمسی ، قیمت صندوق فروشگاهی لمسی

مزایای صفحه نمایش لمسی چیست؟


مهمترین مزیت صفحه نمایش لمسی این است که لذت تجربه کاربری را چندین برابر می‌کند. با این وجود می‌توان گفت که خریداری یک صفحه نمایش لمسی همیشه گزینه ایده‌آلی است چراکه نمایشگرلمسی کیفیت و سرعت اجرای امور را افزایش می‌دهد. می‌توان گفت صفحه نمایش لمسی دارای سه مزیت اصلی است که عبارتند از:

  • بهبود بهره وری و سرعت در انجام کارهای روزانه
  • تجربه جذاب‌تر و سرگرم کننده‌تر برای کاربری

در انتخاب مانیتور صندوق فروشگاهی لمسی باید چه نکاتی را مد نظر قرار دهیم؟


رزولوشن، اندازه، نوع پنل و نوع تعامل (لمسی بودن یا نبودن) در انتخاب نوع مانیتور بسیار اهمیت دارد اما هر کدام از اینها چه مفهومی دارد.

1-رزولوشن

رزولوشن تصویر یکی از فاکتورهای انتخاب صفحه نمایش است که میزان وضوح و کیفیت تصویر را نشان می‌دهد. طبیعتا هرچه رزولوشن صفحه نمایش بیشتر باشد، محتوای درحال پخش کیفیت بیشتری خواهد داشت که رزولوشن 1024*768 یکی از استانداردهای محبوب جهانی است.

2-اندازه

اندازه، معیار بعدی برای انتخاب مانتیور است. معمولا یک اپراتور برای فاصله حدودا نیم متری نیاز به مانیتورهای صندوق فروش سایز و اندازه 12 تا 15 اینچ دارد و برای نمایشگرهای دوم معمولا بین 9 تا 14 اینچ استاندارد حساب می‌شود.

3-نوع پنل

سه نوع پنل متداول LCD  و LED  و TFT  برای صفحات نمایش وجود دارد.

4- LCD

LCD  مخفف صفحه نمایش کریستال مایع (liquid crystal display) است. با تنظیم میزان نور مسدود شده کار می‌کند. معمولاً دارای نور پس زمینه است اما ممکن است نباشد. زمان پاسخگویی در این نوع نمایشگرها کندتر است.

امروزه از LCD ها در تعداد زیادی محصول و برنامه استفاده می‌شود. تلویزیون، صفحه رایانه، ماشین حساب، تلفن همراه و ساعت‌ها و… از این دست محصولات هستند.

5- LED


نمایشگر ال ای دی یکی ازنسل‌های ال سی دی است و با تکنیک‌های تابش مختلف وارد بازار شده است. این دو نمایشگر در کیفیت تصویر متفاوت هستند و در واقع می‌توان گفت ال ای دی، اصلاح شده ال سی دی است و تقریبا مشکلات این نمایشگرهای قدیمی را از بین برده است.

6- TFT

فناوری دیگر ماتریس فعال یا TFT  نام دارد. نمایشگرهای ماتریس فعال تصاویر واضح تری را  تولید می کند.

 7- لمسی بودن

مانیتور لمسی نمایشگری است که توانایی تشخیص مکان لمس در ناحیه لمس شده نمایشگر را دارند. مانیتورهای لمسی (تلویزیون لمسی) را می‌توان برای طیف وسیعی از کاربردها استفاده کرد. آن‌ها معمولا برای انجام کارهای مختلفی مانند خرده فروشی، مراقبت‌های بهداشتی، آموزش و بازی استفاده می‌شوند. معمولا مشتریان و یا کارمندان برای برقراری احساس تعامل بیشتر از مانیتورهای لمسی استفاده می کنند. به طور کلی، نمایشگر لمسی هوشمند تجربه تعاملی و جذاب‌تری را برای کاربران فراهم می‌سازد و آن‌ها را به انتخابی محبوب در بسیاری از صنایع تبدیل می‌کنند.

بهترین مانیتورهای صندوق فروشگاهی لمسی

نمایشگرهای صندوق فروشگاهی می بایست از نوع LED  و TFT   باشند. انتخاب این نوع فناوری به دلیل وضوح تصویر و کنتراست بالای تصاویر (بدلیل اینکه ممکن است صندوق فروشگاهی در هر محیط کم نور یا بسیار پرنور و زیر آفتاب استفاده شود)، بوده است.

از طرف دیگر لمسی بودن تمام صفحه، کار کردن با صندوق فروش را برای هر کسی راحت کرده است و دیگر نیازی به موس‌های جاگیر با احتمالی خرابی بالای موس را ندارد.

ضمن اینکه اپراتور درساعات شلوغ کاری فرصت افتادن موس روی زمین یا نصب موس یا از کار افتادنش را از دست نمی‌دهد و براحتی با لمس صفحه گزینه‌ها را انتخاب می کند.

موضوع دیگر برای انتخاب این نوع صفحه نمایش در صندوق فروشگاهی لمسی حائز اهمیت است، عمر مفید و بالای این صفحه نمایش‌هاست که برای استفاده‌های بلند مدت خیلی کاربردی است.

مصرف پایین انرژی در مانیتورها فشار را از روی این صندوق پایین آورده است.

یادمان باشد استفاده از مانیتور TFT  گزینه به صرفه تری است، زیرا از نظر مصرف انرژی بدلیل روشن ماندن طولانی مدت صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

با خواندن این مطلب با انواع نمایشگرها و مناسب ترین آن‌ها در صندوق فروشگاهی آشنا شدید. اگر هنوز هم سوال یا ابهامی دارید، جای نگرانی نیست کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند. فقط کافیست با شماره 02143000025 در تماس باشید.   

دیگر محصولات صندوق فروشگاهی بایامکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

https://bayamax.com/?p=16677

اشتراک گذاری :