7 دقیقه

زمان مطالعه

برای خرید کیوسک سلف سرویس چه نکاتی مهم است؟

فهرست مطالب

کیوسک خود سرویس جزو راهکارهای جدید صنعت خرده‌­فروشی است که این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بنابراین به دلیل جدید بودن این فناوری ممکن است اطلاعات کافی درباره‌­ آن نداشته باشید و این موضوع باعث سردرگمی شما هنگام انتخاب و خرید شود. در ابتدا برای اینکه به طور کامل با این فناوری آشنا شوید، می­‌توانید به مقاله­‌ «کیوسک سلف سرویس چیست» مراجعه کنید.

با تولد کیوسک های سفارشگیر ، انقلابی شگرف در مباحث مشتری مداری ، سفارشگیری و نوبت دهی به وجود آمده است . طی سال های اخیر ، تولید و استفاده از کیوسک به شدت سرعت گرفته است اما تنها دلیل استفاده از کیوسک ها ، سرعت بخشیدن و ایجاد سهولت در سفارشگیری و نوبت دهی نیست . کارآیی و نتایج استفاده از کیوسک ها بسیار فراتر است. در این مقاله ما قصد داریم به بررسی بیشتر تاثیرات این تکنولوژی بر کسب و کارها بپردازیم

دلایل مهم استفاده از کیوسک های سفارشگیر:

 • افزایش فروش
 • صف های کوتاه تر
 • جذابیت تکنولوژی
 • کاهش خطا و نارضایتی مشتریان
 • مدیریت بهتر

افزایش فروش

Don Thompson ، مدیر مک دونالد می گوید : مردم ابتدا با چشم و نگاهشان خرید می کنند و اگر رستورانی را ببینند که زیبا و مدرن است ، جذب می شوند . کیوسک موجب جذاب تر شدن ظاهر رستوران ها می شود . نشریه   Street Foodمی نویسد : آن دسته از مشتریانی که با کمک کیوسک  سفارش خود را ثبت می کنند مبالغ بیشتری خرید خواهند کرد ، سفارش از طریق کیوسک به طور متوسط مبلغ 17 دلار بوده است ، در حالی که سفارش از طریق فرد فروشنده به طور متوسط 10 دلار بوده است . اغلب مشتریان از سفارش غذاهایی که نام های نا آشنا و تلفظ های سخت دارند صرف نظر می کنند اما در هنگام سفارش با کیوسک هر غذایی را که دوست دارند سفارش خواهند داد . تصاویر جذاب ارائه شده از سوی کیوسک به مشتریان ، عامل دیگر تحریک مشتریان برای سفارش بیشتر است.

صف های کوتاه تر

کیوسک ها ، مشتریان را برای سفارش دادن به قسمتی از فروشگاه یا رستوران هدایت    می کنند که کمترین مزاحمت را برای سایر مشتریان ایجاد نمایند ، همچنین با سرعت بخشیدن به فرآیند خرید صفوف را کوتاه تر خواهند کرد . کوتاه تر شدن صفوف موجب افزایش مشتریان خواهد شد . اغلب مشتریان در مواجه با صف های طولانی از خرید انصراف می دهند . طی تحقیقات و بررسی های به عمل آمده اگر در صف سفارش بیش از پنج نفر باشند ، 57 درصد مشتریان منصرف شده و اگر هفت نفر در صف باشند ، 71 درصد مشتریان منصرف می شوند ، و اگر ده نفر در صف باشند 91 درصد مردم از ایستادن در صف و خرید از آن فروشگاه منصرف می شوند.

جذابیت تکنولوژی

تحقیقات نشان می دهد که 47 درصد از مشتریان ترجیح می دهند از کیوسک های سفارشگیر برای سفارش غذا ، بلیط ، کالا و … استفاده کنند . بر اساس تحقیق givex ، بیش از 70 درصد مصرف کنندگان بر این باورند که تکنولوژی باعث افزایش سرعت دقت و کیفیت سفارش خواهد شد . در دنیای امروز مردم از تعاملات هوشمند بیشتر استفاده می کنند و به خوبی با آن خو گرفته اند . این تاثیر چنان زیاد است که اغلب کسب و کارها در آینده ای نزدیک به سوی استفاده از این تکنولوژی هوشمند برای سفارشگیری ، فروش خدمات و نوبت دهی پیش خواهند رفت . طی تحقیقات به عمل آمده اغلب مشتریان جوان تمایل دارند در هنگام سفارش از تکنولوژی استفاده نمایند.

کاهش خطا و نارضایتی مشتریان

رستوران های  Panera، به دلیل شلوغی ، همواره با مشکلاتی مانند : اشتباه در سفارشگیری و اشتباه در پرداخت رو به رو بوده اند و برای حل آن به استفاده از کیوسک روی آورده اند . با وجود هزینه اولیه ، استفاده از این کیوسک ها ، این مشکل را رفع و موجب رشد بیشتر آنها شده است . کیوسک ها رفتار مشتری را به سود فروشگاه یا رستوران تغییر خواهند داد . این کیوسک ها تعداد و تکرار اشتباه در سفارش ها را به شدت کاهش می دهند و  این امر موجب می شود که مدیران رستوران ها بتوانند بر توسعه و پیشرفت تمرکز کنند . با کاهش فشار صفوف شفارشگیری ، کارکنان هم در زمان اوج حضور مشتری می توانند خدمات بهتری به مشتریان ارائه کنند . اشتباهاتی از جمله ثبت تعداد و نوع سفارش ، درج مبلغ ناصحیح هنگام پرداخت از طریق کارتخوان و … هم به صورت کلی منتفی خواهد بود.

مدیریت بهتر

کیوسک ها کمک می کنند تا مدیریت کارکنان و روند های سفارشگیری بهتر شود . سفارش مستقیم از مشتری به آشپزخانه ارسال می شود ، دیگر نیازی به وجود واسطه نخواهد بود و این باعث کاهش اشتباه می شود . کیوسک های سفارشگیر گزارش های بهتر ودقیق تری از الگو های سفارش مشتریان ، بر اساس زمان ارائه می دهند و این اطلاعات مدیر را در خرید مواد اولیه و ایجاد تغییر یاری خواهد نمود . بر اساس تحقیق Telpo استفاده از کیوسک های سفارش گیر موجب می شود جای کمتری به صندوق اختصاص داده شود و در نتیجه دست مدیران رستوران یا فروشگاه برای طراحی داخلی ، داشتن میزهای بیشتر و … باز خواهد بود . بر اساس گزارش retailexpo مدیران رستوران قادر خواهند بود منو ها ، قیمت ها و تصاویر موجود در آنها را به راحتی و در لحظه برای تمام شعب تغییر دهند . برای این کار نیازی به تغییر طراحی و چاپ منو های جدید و جایگزینی آنها با منوهای قدیمی نخواهد بود .

اما اگر با داشتن اطلاعات کافی باز برای انتخاب به مشکل برخوردید نگران نباشید، مقاله راهنمای خرید کیوسک سلف سرویس برای کمک به شما نوشته شده است. اگر بعد از خواندن باز هم سوالی داشتید، مشاورین بایامکس برای پاسخگویی به شما آماده‌­اند.

کیوسک-سفارشگیر

نکاتی که برای خرید کیوسک باید مد نظر داشته باشید

اگر قصد خرید کیوسک هوشمند را دارید، به نکات زیر توجه کنید:

 •  قیمت: برای هر خریدی، اولین کاری که باید انجام دهید این است که بودجه‌­ای که می­‌توانید برای خرید خود اختصاص دهید را مشخص کنید. رنج قیمت کیوسک­‌ها بنابر قابلیت­‌ها و دستگاه­‌های جانبی که انتخاب می­‌کنید، می­‌تواند بسیار متنوع باشد. بنابراین باید در ابتدا مشخص کنید که انتظار دارید کیوسک چه نیازهایی را از شما برطرف کند و سپس با توجه به نیازها و بودجه‌­ی مد نظرتان، گزینه‌­هایی مانند فیش پرینتر، کارتخوان، دوربین، بارکدخوان و … را به آن اضافه کنید.
 • محیط مورد استفاده:  یکی از نکاتی که باید قبل خرید کیوسک سلف سرویس به آن توجه کنید این است که قصد دارید از دستگاه در چه محیطی استفاده کنید. اگر قرار است در فضای باز از آن استفاده شود با توجه به نور بالای محیط، باید داشتن قابلیت روشنایی بالای صفحه نمایش (extra-bright screen) کیوسک را چک کنید. یا اگر فضایی که در نظر دارید گرم است، باید به مقاومت دستگاه به تغییرات دمایی یا وجود سیستم خنک­ کننده و گرم­ کننده مناسب دقت کنید.
 • مقاومت پایه و بدنه: اگر قرار است از کیوسک خود سرویس ایستاده استفاده کنید یا قصد دارید دستگاه‌­های جانبی مانند کارتخوان به آن اضافه کنید، بهتر است به مقاومت بدنه‌­ی کیوسکی که مد نظرتان است توجه بیشتری داشته باشید. با توجه به کاربری عمومی دستگاه، بدنه و پایه باید استحکام کافی برای نگه داشتن نمایشگر و لوازم جانبی را داشته و تا حد امکان در برابر ضربه مقاوم باشد. همچنین پایه­‌ی دستگاه باید به گونه­‌ای باشد که با لرزش‌­های معمولی تعادل آن بهم نخورد.
 •  امنیت اطلاعات: بخش نرم‌­افزاری به اندازه سخت­‌افزاری مهم و قابل توجه است. نرم‌­افزاری که روی کیوسک نصب شده، علاوه بر کاربری آسان، باید امنیت قابل قبولی داشته باشد. توصیه می­‌شود تا جایی که ممکن است اطلاعات حساس و مهم را در کیوسک ذخیره نکنید اما حتی برای ذخیره‌­ی اطلاعات معمولی و گزارشات خرید و فروش نیز باید به امنیت دستگاه اهمیت دهید.
 •  ظاهر بیرونی کیوسک هوشمند: یکی از مزایای استفاده از کیوسک خود سرویس، جذب مشتریان بیشتر و فروش بیشتر است. بنابراین ظاهر جذاب، مدرن و دعوت کننده، از ظریف­ ترین نکاتی است که باید در نظر داشته باشید. ویژگی‌­های سخت ­افزاری و مقاومت بدنه مهم است اما یادتان باشد که ظاهر زیبا همواره می­‌تواند تاثیر مثبتی در ذهن افراد داشته باشد. بنابراین اگر جلب توجه مشتریان و حتی مردم در حال گذر جزو دلایل اصلی خرید شماست، ظاهر اولویت بالاتری پیدا می­‌کند.
 • صفحه­‌ی نمایشگر: به دلیل کاربری خاص کیوسک خود سرویس همواره با صفحه نمایش لمسی ارائه می‌­شود. اما صفحات لمسی کیفیت­‌ها و به تبع آن قیمت­‌های متفاوتی دارند. سعی کنید با توجه به بودجه­‌ی خود اهمیت ویژه‌­ای به مشخصات صفحه­‌ی لمسی نمایشگر بدهید زیرا به­ طور مداوم روشن است و بیشترین استفاده را برای کاربر دارد. بنابراین هرچه کیفیت بالاتری داشته باشد، هزینه‌­های جانبی کمتری برای تعمیر یا تعویض خواهد داشت.
 •  نرم ­افزار کیوسک سلف سرویس:  نکته­‌ای آخر راهنمای خرید کیوسک سلف سرویس که از چشم بسیاری از خریداران پنهان می­‌ماند، نرم­‌افزار استفاده شده در کیوسک سلف سرویس است. نرم­‌افزار در واقع نقطه‌­ی نهایی ارتباط با مشتریان است و بسیار مهم است که مشتری بتواند با آن ارتباط برقرار کند. اگر طراحی نرم افزار جذابیت کافی یا کاربری آسان نداشته باشد، می‌­تواند مشتری را از خرید خود منصرف کند. پس به طور خلاصه نرم‌­افزار کیوسک خود سرویس باید دارای ویژگی­‌های زیر باشد:   طراحی جذاب داشته باشد، کاربری آسان داشته باشد تا افراد با هر سنی بتوانند از آن استفاده کنند، گزینه‌­های خرید را به درستی و کامل در اختیار مشتری قرار دهد، سرعت آن بالا باشد، قابلیت طبقه­‌بندی و ذخیره­‌ اطلاعات خریدهای انجام شده و ارائه­‌ گزارش روزانه را داشته باشد.

کیوسک ها باعث حذف مشاغل نمی شوند

این تصور که کیوسک ها جایگزین انسان ها می شوند و مشاغل را از حذف می کنند تصوری اشتباه است . رستوران های Panera سیستم های سفارشگیر خود را به کیوسک های سفارشگیر تغییر دادند ، نتیجه این بود که فروش شرکت تا 10.2 درصد افزایش یافت و 1700 نفر نیروی کار جدید به دلیل بالا رفتن مشتری و نیاز به خدمات بیشتر استخدام شدند. این نشان میدهد علاوه بر اینکه کیوسک های سفارشگیر موجب رشد فروش و درآمد فروشگاه ها و رستوران ها می شوند ، نیاز رستوران ها را به نیروی خدمات افزایش خواهند داد . پس افراد صرفا از پشت صندوق ها به محل تحویل غذا  و ارائه خدمات منتقل می شوند و خبری از بیکار شدن افراد نیست.

کیوسک سلف سرویس بایامکس

کیوسک سلف سرویس بایامکس مدل Kmax با طراحی چند منظوره می تواند به صورت دیواری، رومیزی و ایستاده قرار بگیرد. این کیوسک به عنوان کیوسک بانکی، کیوسک سفارش گیر، پرداخت، پذیرش و صدور بلیط قابل استفاده است. کیوسک خود سرویس بایامکس دارای ظاهری جذاب و مدرن، صفحه نمایش لمسی با قابلیت لمس ده نقطه همزمان و در عین حال با مقاومت بالاست. با استفاده از این کیوسک ها، تجربه  کاربری لذت بخشی را برای مشتریان خودتان فراهم کنید.

کیوسک-خود-سرویس

نتیجه گیری:

کیوسک های سفارشگیر اندرویدی و ویندوزی با تجربه فروش منظم و بدون اپراتور وکسب رضایت بیشتر مشتریان برای صنف و کسب و کار شما همراه است، این دستگاه سفارشگیر کانترکار، صندوقدار و حسابدار شماست.ساعات کاری دستگاه سفارشگیر بدون وقفه وشبانه روزی است و مانع ایجاد صف، کاهش انتظار مشتریان،ارتقای سرعت کار می شود. با خرید دستگاه سفارشگیر می توانید بدون حذف شغل در محل کار فروش بیشتری داشته باشید بهتر است قبل از انتخاب این دستگاه از امکانات هریک اطلاعات کامل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

https://bayamax.com/?p=3851

اشتراک گذاری :