4 دقیقه

زمان مطالعه

خرده فروشان، زیر سایه سنگین فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ

فروشگاه های زنجیره ای غول خرده فروشان
فهرست مطالب

آینده خرده فروشان کجاست؟

در تعریف فروشگاه‌های زنجیره‌ای به فروشگاه‌هایی اشاره می‌شود که در نقاط مختلفی از یک شهر و یا کشور تحت عنوان یک برند وجود دارند و یا ساخته می‌شوند.  در این حوزه هر روز شاهد گسترش فروشگاه‌های زنجیره ایی هستیم .
از طرفی این سبک فروش، مزایای بسیاری دارد و از طرفی هم تهدیداتی را برای برخی مشاغل دارند.
مهم ترین مزیت‌های فروشگاه‌های زنجیره ای بزرگ، سهولت و اطمینان در خرید با ارائه فاکتور اقلام خریداری شده به مشتری و آسانی در خرید است با توجه به نیازمندی‌های  متنوع مراجعه کنندگان امری مطلوب است.
از سوی دیگر هم، این فروشگاه‌ها  بخاطر رقابت در قیمت‌ها  و ارائه خدمات و کیفیت خدمات رسانی با یکدیگر هرروزه خود را ارتقا می‌دهد و این غول‌ها با وجود مزیت های فراوان، شاید باعث  از بین رفتن فروشگاه‌های خرده فروشی شوند که فروش سنتی دارند و قصدی برای تغییر ندارند.
حال اگر خرده فروشان هم تحرک داشته و به فکر راهکارهای نوین برای جلب رضایت مشتریان خود باشند، شاید شرایط به گونه دیگری باشد و مزیت‌هایی که در خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای وجود دارد تا حدی در خرده فروشی‌های کوچک هم پدید آید. بر همین پایه، خرده فروشان محلی هم باید با دانش بیشتر و ابزارهای مدرن کار کنند تا اندک اندک حذف نشوند. از این رو با بایامگ همراه باشید تا با مخاطرات پیش روی خرده فروشان آشنا شوید:

مزیت‌های  فروشگاه‌های  زنجیره ای :

  • مزیت‌های  فروشگاه‌های  زنجیره ایی را  اگر بخواهیم به‌صورت دسته بندی شده ذکر کنیم باید به موارد زیر اشاره داشته باشیم:
  • معمولا اکثر افراد حوصله خرید طولانی را ندارند و بیشتر آن‌ها به دنبال مکانی هستند که تمام محصولات را در خود داشته باشند تا خریدی ساده را تجربه کنند
  • ویژگی خرید ارزان از جمله مزایای این فروشگاه‌هاست            
  • فروشگاه‌های زنجیره‌ای محصولات متنوعی را در خود جای داده‌اند که باعث می‌شود مردم برای خرید چند محصول به یک مکان مراجعه کنند
  • در این فروشگاه‌ها مشتری می‌تواند در سطح فروشگاه قدم بزند و هر محصولی را که به آن نیاز داشت را با قیمت‌های مختلف خریداری کند
  •  فروشگاه‌های  زنجیره‌ای، به واسطۀ بالاتر بودن میزان فروش محصولات، قیمت نهایی فروش پایین‌تر از دیگر فروشگاه‌ها خواهد بود
  • در بعضی از فروشگاه‌های  زنجیره ایی محل بازی برای کودکان و محلی برای استراحت کوتاه بزرگسالان وجود دارد
  • تنوع کالای بسیار بالا در فروشگاه‌های زنجیره ایی هر صنفی را شامل می‌شود
  •  فروشگاه‌های  زنجیره‌ای، به واسطۀ بالاتر بودن میزان فروش محصولات، قیمت نهایی فروش پایین‌تر از دیگر فروشگاه‌ها خواهد بود
  • در این فروشگاه‌ها مشتری است که می‌تواند بین قفسه‌ها و محصولات قدم بزند و آزادانه هر محصولی را که نیاز دارد انتخاب کند

فروشگاه‌های-زنجیره‌ایی-غول-خرده-فروشان-جزء
محصولات فروشگاه‌های زنجیره‌ای در اکثر مواقع تخفیف دارند و امکان خرید ارزان‌تر را به مشتریان می‌دهند که در خریدهای زیاد، تخفیف بالایی را به همراه دارد

پژوهش‌ها در این حوزه نشان داده است:

فروشگاه‌های زنجیره‌ای که ابعاد متوسط رو به بالا دارند، به شدت در حال گسترشند و برخی از برندهای آن‌ها حتی قصد دارند در سال‌های آینده شعبه‌های خود را چندین برابر کنند. این فروشگاه‌ها عمدتا در سطح محلات تغییراتی ایجاد می‌کنند.
نتایج برخی پژوهش‌ها در این حوزه نشان می‌دهد: با تاسیس هر فروشگاه زنجیره‌ای تا شعاع پنج کیلومتری فعالیت اصناف خرد تحت تاثیر قرار می‌گیرد و با کسادی مواجه می‌شود و مطابق آمارهای تجربی تاسیس هر فروشگاه زنجیره‌ای می‌تواند باعث تعطیلی ۵۰ واحد خرده‌فروشی سنتی شود.
همچنین در حال حاضر فروشگاه‌های زنجیره‌ای سهمی حدود ۱۵ درصد از بازار خرده‌فروشی کشور را در دست دارند و سهم بازار فروش اینترنتی و آنلاین خرده فروشی نیز حدود چهار تا پنج درصد از کل بازار خرده فروشی‌ تخمین زده می‌شود که البته سالانه رشدی بالایی را تجربه می‌کند.
این در حالی است که به گفته وی، سهم زنجیره خرده فروشی مدرن در کشورهای تازه توسعه‌یافته و نیمه توسعه‌یافته حدود ۵۴ درصد و در کشورهای توسعه‌یافته ۸۲ درصد است؛ بنابراین فاصله ایران با دیگر کشورهای جهان در این زمینه بسیار زیاد است و فضای زیادی وجود دارد که این بخش گسترش یابد. البته در سال گذشته در سبد خرید مردم به صورت میانگین ۵۰ درصد سهم کالاهای اساسی بود که رشدی حدود ۲۰ درصدی نسبت به سال‌های گذشته داشته و این درحالی است که کالاهای اساسی برای خرده‌فروشی‌ها سودآور نیستند.

جالب است بدانید که فروشگاه‌های زنجیره اکثر نیازهای مردم را برطرف می‌کنند، اما مردم باز هم به سراغ سوپرمارکت‌های محلی می‌روند. با توجه به آماری که از شهرهای بزرگ دریافت شده است، مردم ۲۹ درصد از خریدهای خود را از بازارهای روز که محصولات تازه‌ای دارند، ۲۳ درصد از خریدها را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای به دلیل دارا بودن اکثر محصولات و تنوع آن‌ها و خریدهای کوچک و سریع خود را از سوپرمارکت‌های محلی انجام می‌دهند که ۴۸ درصد از سهم خریدهای روزانه را می‌گیرد. اما باید بدانید که این ۴۸ درصد به مرور زمان کاهش می‌یابد و به فروشگاه‌های زنجیره‌ای اضافه می‌شود.

چه باید کرد؟

در نهایت می‌توان اینگونه مطرح کرد که هرروزه شاهد گسترش فروشگاه‌های زنجیره ایی هستیم که از طرفی مزایای بسیاری دارد که مهم ترین آن‌ها سهولت و اطمینان در خرید با ارائه فاکتور اقلام خریداری شده به مشتری، آسانی در خرید با توجه به نیازمندی‌های متنوع مراجعه کنندگان است و از سوی دیگر این فروشگاه‌ها بخاطر رقابت در قیمت‌ها و ارائه خدمات و کیفیت خدمات رسانی با یکدیگر هرروزه خود را ارتقا می‌دهد ولی این غول‌ها باعث از بین رفتن فروشگاه‌های خرد فروش جزء که فروش سنتی دارند می شوند. اگر خرده فروشان در مسیر جذب مشتریان وفادار چاره‌اندیشی جدی نکنند!
بر همین اساس، داشتن ابزارهای مدرن فروش و تجهیز فروشگاه های خرده فروشی می تواند یکی از راهکاراهای مقابله با این سیر و رویه باشد.

چاره اندیشی در داشتن راهکار و ایجاد تنوع خلاصه می‌شود و برای دانستن این راهکارها می‌توانید به بخش 21 راهکار مراجعه کنید تا در این خصوص بیشتر بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

https://bayamax.com/?p=10071

اشتراک گذاری :