5 دقیقه

زمان مطالعه

روایت خواندنی تاریخچه صندوق فروشگاهی و عقربه دلاری!

تاریخچه صندوق فروشگاهی
فهرست مطالب

تاریخچه صندوق فروشگاهی

آیا می دانستید اولین صندوق فروشگاهی جهان به شکل ساعت طراحی شد و عقربه های آن روی دلار و سنت تنظیم شده بود؟ تاریخچه صندوق فروشگاهی را به روایت «بایامگ» بخوانید:

عقربه‌ دلار؛ در اولین صندوق فروشگاهی جهان!

در اواخر دهه‌ 1880 در امریکا، جنگ داخلی تازه به پایان رسیده بود و کسب و کارهای مختلف از جمله رستوران ها فعالیت خود را از نو آغاز کرده بودند. در حالی که جان تازه‌ای به پیکر بازار دمیده می‌شد، افراد سودجو با استفاده از بی نظمی موجود دست به سرقت‌های متعدد از فروشگاه‌ها می‌زدند.

جیمز ریتی (James Ritty) در آن دوران صاحب رستورانی در اوهایو بود و با زیر نظر گرفتن جریان نقدی خود طی یک بازه زمانی، متوجه شد پول صندوق در حال کاهش است. او از این موضوع به شدت ناراحت بود. همین امر باعث شد تا دنبال راه حلی برای نظارت بر میزان فروش و کنترل دخل و خرج رستوران خود باشد. این دغدغه همیشه همراه وی بود تا اینکه در سفری که به اروپا داشت، دستگاهی در کشتی توجه جیمز ریتی را به خود جلب کرد. این دستگاه تعداد چرخش پروانه‌های کشتی بخار را می‌شمرد. همین دستگاه ساده، ایده‌ای را برای ثبت پرداخت‌ها در ذهن جیمز ریتی ایجاد کرد.

اجرای ایده‌ شمارش پرداخت‌ها توسط برادران ریتی

پس از برگشت از این سفر، جیمز ریتی به همراه برادر خود، جان، که مکانیک بود شروع به ساخت دستگاهی برای اجرای این ایده کردند. تلاش‌های برادران ریتی در نهایت منجر به تولید دستگاه در سال 1879 شد که نمونه‌ اولیه‌ صندوق فروشگاهی محسوب می‌شود. صندوق فروشگاهی «ریتی» مبلغ پرداختی مشتری را بلافاصله پس از پرداخت در نمایشگر بزرگ عقربه‌ای خود نشان می‌داد و کل پرداختی‌های روز را نیز محاسبه می‌کرد. اما رسیدی ارائه نمی‌داد و کشویی برای نگهداری پول‌های پرداخت شده در این دستگاه وجود نداشت.

اولین-صندوق-فروشگاهی ، تاریخچه صندوق فروشگاهی ، خرید صندوق فروشگاهی ، قیمت صندوق فروشگاهی

اضافه شدن کشوی پول و زنگ فروش

پس از مدتی ریتی به این نتیجه رسید که توانایی اداره همزمان رستوران و کارگاه تولید صندوق را ندارد. بنابراین حق ثبت اختراع خود را به به شخصی بنام یعقوب اچ. اکرت (Jacob H. Eckert) ساکن شهر سین سیناتی در اوهایو آمریکا واگذار کرد. اکرت فروشنده‌ ظروف شیشه‌ای و چینی بود و پس از تغییر نام شرکت به National Manufacturing Company، سعی کرد تا کارایی این صندوق را بهبود ببخشد. به همین منظور یک کشوی پول و یک زنگ فروش به این دستگاه اضافه کرد.

وجود کشوی پول و ثبت حساب، به تنهایی جلوی سرقت پول نقد توسط کارمندان و افراد دیگر را حین باز بودن فروشگاه نمی‌گرفت. بنابراین اکرت به این فکر افتاد تا با اضافه کردن زنگ به صندوق فروشگاهی، سیستم کنترل پول را کارآمدتر کند. کارکرد این زنگ به این صورت بود که صندوقدار پس از محاسبه‌ قیمت خرید مشتری، برای باز کردن کشوی پول باید دکمه‌ای را فشار می‌داد. با فشار این دکمه و باز شدن کشو، زنگ به صدا درمی‌آمد. در نتیجه صاحب فروشگاه متوجه می‌شد که یک فروش انجام شده است و احتمال سرقت پول نقد کاهش می‌یافت.

اضافه شدن چاپ رسید

با وجود این تغییرات و افزایش کارایی صندوق فروش، باز این دستگاه زیاد مورد استقبال مردم قرار نگرفت، به همین دلیل اکرت ناگزیر شد تا در سال 1884 شرکت خود را به جان اچ پترسون (John H. Patterson) واگذار کند. جان پترسون پس از تحویل شرکت نام آن را به National Cash Register Company تغییر داد که امروزه به اختصار NCR نامیده می‌شود.

پترسون برای جلوگیری از کلاهبرداری و افزایش اعتماد مشتریان، چاپ رسید در هر فروش را به صندوق فروشگاهی اضافه کرد. به این صورت که پس از فروش، دو فاکتور که یکی برای فروشنده و دیگری برای مشتری بود چاپ می‌شد. پس از این تغییرات بالاخره صندوق فروشگاهی مورد توجه مردم قرار گرفت.

تاریخچه-صندوق-فروشگاهی ، تاریخچه صندوق فروشگاهی را در بایامکس مطالعه کنید

تبدیل صندوق فروش مکانیکی به الکترونیکی

تاریخچه-صندوق-فروشگاهی ، تاریخچه صندوق فروشگاهی در بایامکس ، برای خرید انواع صندوق فروشگاهی به صفحه محصولات مراجعه کنید.

صندوق‌های فروش مکانیکی تا مدت‌ها نزد مردم محبوب بود اما با پیشرفت تکنولوژی کم کم نیاز بود که این دستگاه‌ها نیز به روز شوند. در سال 1906 چارلز کترینگ (Charles F. Kettering) صندوقی را تولید کرد که دارای موتور الکتریکی بود. این اختراع گام بزرگی در تاریخچه صندوق فروشگاهی و در جهت تسهیل فرآیند فروش محسوب می شد.

با افزایش کارکرد صندوق فروشگاهی، از دهه 1970 میلادی به بعد این دستگاه به یکی از ابزار ضروری خرده فروشی‌ها تبدیل شد و صاحبان کسب و کار بیش از پیش به اهمیت این دستگاه در فرآیند خرید و فروش پی بردند. پس از آن افزودن امکانات مختلف به این دستگاه سرعت بالاتری گرفت و فناوری‌های جدید کم کم به آن اضافه شدند. اولین سیستم فروش یا POS در سال 1973 توسط شرکت IBM معرفی شد. صندوق فروش IBM می توانست بیش از  128 صندوق فروش را کنترل کند که تولید آن نقطه عطفی در بهبود مدیریت مالی و حسابداری کسب و کارها محسوب می‌شد.

تاریخچه صندوق فروشگاهی کامپیوتری

اولین صندوق فروشگاهی کامپیوتری نیز توسط همین شرکت IBM در سال 1985 به بازار عرضه شد. با رشد اینترنت در دهه 1990، کار بر روی طراحی این صندوق‌ها بر مبنای ویندوز نیز آغاز شد. نتیجه  این تلاش‌های ورود شرکت‌های نرم افزاری به این حوزه بود که در نهایت اولین نرم افزار صندوق فروشگاهی POS توسط مارتین گوودوین و باب هنری طراحی و به بازار عرضه شد.

تاریخچه صندوق فروشگاهی ، شما می توانید برای خرید انواع صندوق فروشگاهی به سایت بایامکس مراجعه نمایید.

همزمان با تحولات دنیای فناوری، امکانات تازه ای مانند صفحه نمایش لمسی، دستگاه بارکدخوان، اتصال به کارتخوان بانکی و … به صورت تدریجی به صندوق‌های فروشگاهی اضافه شدند که کارکردن با این دستگاه و کنترل جریان نقدی کسب و کارها را دقیق تر و آسان تر کردند.

تاریخچه صندوق فروشگاهی

صندوق‌های فروشگاهی بایامکس از نمونه‌های مدرن این دستگاه‌هاست که با بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا، مدیریت مالی و حسابداری کسب و کارها را به دقت بالا انجام می‌دهد. این دستگاه می‌تواند بدون وقفه و مداوم به‌عنوان یک سیستم محاسباتی سریع، برای طیف وسیعی از کسب و کارها مورد استفاده قرار بگیرد. صندوق فروشگاهی بایامکس به انتخاب کاربران می‌تواند دارای نمایشگر مشتری یا نمایشگر دوم باشد که برای نمایش اطلاعات فاکتور فروش به خریداران یا محتوای تبلیغاتی و اطلاع رسانی استفاده ‌می‌شود. همچنین این دستگاه معمولا مبتنی بر دو سیستم عامل رایج ویندوز یا اندروید عرضه می‌شوند. بنابراین کاربران مبتنی بر نیاز خود با انتخاب و نصب نرم افزارهای تخصصی حسابداری مربوطه، می‌توانند عملیات مالی خود را با دقت بالا ثبت و کنترل کنند.

خرید انواع صندوق فروشگاهی بایامکس

شما می توانید برای خرید انواع صندوق فروشگاهی همین حالا به صفحه محصولات، برای آشنایی بیشتر با شرکت ترنا سیستم به صفحه درباره ما و برای ارتباط با تیم پشتیبانی به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

https://bayamax.com/?p=1353

اشتراک گذاری :