4 دقیقه

زمان مطالعه

فروشگاه‌های زنجیره ای مدرن از چه ترفندهایی برای توسعه فروش استفاده می‌کنند؟

فروشگاه‌های زنجیره ای مدرن با چه ترفندهایی خرده فروشان را از بین می‌برند؟
فهرست مطالب

با رشد چشمگیر فروشگاه‌های زنجیره ای و سرمایه گذاری بخش خصوصی در این حوزه، بیش از پیش شاهد بالا رفتن فروش و افزایش مشتریان و متقاصیان در این فروشگاه‌ها هستیم . از طرفی استفاده از گجت‌ها و ابزار هوشمند در این فروشگاه‌ها و راحت شدن خرید یکجا و یکباره مشتریان اکثرا ترجیح می‌دهند از فروشگاه‌های زنجیره ای خرید کنند، در این بین خرده فروشانی هستند که با ارتقای مغازه و ابزارهای خود سعی در رقابت با فروشگاه‌های زنجیره ای را دارند.

در این پست قصد داریم مواردی که باعث شده است، فروشگاه‌های زنجیره ای هوشمند به غول خرده فروشان تبدیل شوند را بررسی کنیم:

حذف واسطه‌ها در فروشگاه‌های زنجیره ای مدرن

فروشگاه‌های زنجیره ای با ایجاد یک ساختار کارامد و اثر بخش با حذف مراکز واسطه ای می توانند کالاها را مستقیم از تولید کننده به مصرف کننده هدایت کنند، با حذف و اسطه‌ها از ایجاد هزینه‌های چندگانه که باعث افزایش قیمت کالاها می شود، جلوگیری می‌شود. بطوریکه بخش بسیار بالایی از قیمت‌های درج شده بر روی کالا به دلیل وجود واسطه توزیعی افزایش می‌یابد که به زیان مصرف کننده است و در فروشگاه زنجیره‌ای این واسطه‌ها حدف شده‌اند. بسیاری از تولید کنندگان داخلی، علیرغم تولید محصولات با کیفیت، بدلیل نداشتن سیستم توزیع گسترده، عملا نمی‌توانند خود مستقیما با خرده فروشان و مصرف کنندگان در ارتباط باشند، بنابراین فروشگاه‌های زنجیره‌ای سراسری می توانند با عملکرد مناسب خود به تثبیت بازار کمک موثری انجام دهند.

فروشگاه‌های زنجیره ای با بهینه سازی موجودی کالاها در سطح انبار مرکزی و فروشگاه‌ها، افزایش سرعت گردش موجودی کالاها و کاهش ضایعات از هدر رفت سرمایه ملی نیز جلوگیری می کنند.

ساختار فروشگاه‌های زنجیره‌ای بگونه ای است که با ایجاد واحد تضمین کیفیت همه کالاهای فروش رفته را در برابر مشتریان، از نظر اصالت و کیفیت تضمین می‌کنند و با دستگاه چک کننده همچون پرایس چکر می‌توان از تمام اطلاعات کالا از جمله تاریخ تولید، انقضا و اصالت کالا مطمئن شد و بر همین اساس تمام مراحل مختلف سفارش گذاری ، خرید، توزیع و فروش کالا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای قابل نظارت و کنترل است.

تمرکز اصلی فروشگاه‌های زنجیره ای

صاحبان فروشگاه زنجیره ای بر روی چهار عنصر اصلی:

 • پاسخگویی
 • کیفیت محصول ارائه شده
 • طراحی فیزیکی فروشگاه‌ها و سیاست های قیمت گذاری
 • دادن تخفیف واقعی

در جهت افزایش رفاه مصرف کننده تمرکز و فعالیت می‌کنند.

تجهیزات دیجیتالی

 با آمدن تجهیزات فروشگاهی دیجیتالی خود را از لحظه ورود به فروشگاه تا لحظه خروج از فروشگاه، قبل از اینکه به سراغ خرید برویم، حتی بعد از اینکه خرید را انجام دادیم و الان در مورد آن ارزیابی می‌کنیم و همه این اتفاقی که آن پشت در حال افتادن است و ما نمی‌بینیم، همه در حال دگرگون‌شدن با فناوری هستند، یکی از این فناوری ای دیجیتال دستگاه‌های تسویه حساب بدون رودر رویی است؛ یعنی جایی که بدون اینکه بخواهید در صف بایستید، بدون اینکه بخواهید با فردی تعامل زیادی داشته باشید، بتوانید به واسطه ابزارها و گجت‌هایی، به‌واسطه پنل‌ها و کیوسک‌هایی یا به‌واسطه‌ ماشین‌هایی check out خود را انجام دهید و خرید خود را نهایی کنید، پرداخت انجام دهیدو بیرون بروید ‌یا اینکه از موبایل و ساعت هوشمند خود یا از خیلی ابزارهای دیگر کمک بگیرید و پرداخت را انجام دهید و تمام کنید، این موضوع به وفور در فروشگاه‌های زنجیره ای دیده می‌شود که علاوه بر جذابیت به مشتری حس حفاظت از حریم شخصی را می‌دهد، البته از این کیوسک ها و ابزارها نیز می‌توان در فروشگاه‌های خرده فروشی استفاده کرد ولی در حال حاضر بیشترین آمار استفاده از این ابزارها و گجت‌ها مربوط به فروشگاه‌های زنجیره ای و بزرگ است.

فروشگاه های زنجیره ای غول خرده فروشان

ترفند جذب مشتری

استفاده از ابزارها و گجت های هوشمند

 • فروشگاه‌های زنجیره ای سرویس‌های آنلاین خود را راه اندازی کرده اند و از طریق پیک برای مشتریان سفارشات را تحویل می‌دهند(Delivery Service)
 • این فروشگاه ها با تحویل فاکتور به مشتریان، آن‌ها را از خریدشان مطمئن می کنند(صندوق مکانیزه فروش)
 • لیست مشتریان را دارند و آن‌ها را از تخفیف‌ها وشو آف‌ها مطلع می کنند (نرم افزار حسابداری )
 • مشتریان در فروشگاه های زنجیره ای به همه ی محصولات دسترسی دارند و قیمت‌ها را می بینند(PriceChecker)
 • فروشگاه‌های زنجیره ای از لیبل قیمت گذاری شده استفاده می‌کنند
 • استفاده از کیوسک هوشمند بدون رودررویی با فروشنده و متصدی صندوق (کیوسک هوشمند)
 • تسویه حساب سریع مشتریان بدون معطلی و کم شدن صف انتظار با استفاده از بارکد خوان‌ها(اسکنر، بارکدخوان)

خرده فروشان ابزارهای خود را ارتقا دهید

از نظر David Dobson  مدیر فروش اینتل، خرده فروشی وارد موج دوم تغییرات تکنولوژی خود شده است. موج اول این تغییرات ، ورود فروشگاه‌های اینترنتی به بازار بوده است و اکنون راه حل یکپارچه فروش سنتی و آنلاین مطرح شده است.

بنابراین نیاز جدید مشتریان، داشتن دو فروش اینترنتی و سنتی است که باید در کنار هم به مشتریان عرضه شود. زیرا از این طریق می توان ارزش بیشتری را به مشتریان ارائه کرد. وی چنین پیش بینی کرده است که تا سال 2030 فروشگاه سنتی صرفاً برای فروش کالا و محصولات به مشتریان نخواهد بود بلکه وسیله ای برای برقراری ارتباط بیشتر با مصرف کنندگان خواهد شد.

با وجود فروشگاه‌های مدرن و هوشمند زنجیره ای خیلی از مشتریان علاقه دارند از سوپرمارکت محله خود خرید کنند ، پس بهتر است صاحبان مغازه خرده فروشی برای بالابردن رضایت مشتریانشان روش فروش خود را به روز کنند که علاوه بر سرعت و نظم و دقت، مشتریانشان را نیز حفظ می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

https://bayamax.com/?p=9091

اشتراک گذاری :