6 دقیقه

زمان مطالعه

آشنایی با صندوق های مکانیزه فروش ؛ انواع و مزایای آن چیست؟

فهرست مطالب

از صندوق های مکانیزه فروش چه می‌دانید؟

برای آشنایی با انواع صندوق فروشگاهی و سیر تکاملی این تجهیزات، همراه ما باشید. صندوق های مکانیزه فروش یا POS (Point Of Sale) یک سیستم محاسباتی است که برای ثبت، محاسبه و کنترل عملیات بازرگانی از جمله فروش، خرید، دریافت، پرداخت، موجودی انبار و … در واحدهای تجاری یا خدماتی استفاده می‌شود. به واقع، این سیستم‌ به صاحبان کسب‌وکار کمک می‌کند تا ضمن ثبت عملیات تجاری خود بتوانند کنترل دقیقی بر نحوه عملکرد مالی واحد خود نیز داشته باشند. در نتیجه استفاده از آن‌ها، باعث کنترل بیشتر، کاهش خطای انسانی و افزایش بهره‌وری می‌شود.

اجزای صندوق های مکانیزه فروش کدامند؟

صندوق مکانیزه فروش متشکل از یک واحد سخت‌افزار مرکزی است. این تجهیزات با بهره‌گیری از نرم‌افزارهای اختصاصی و همچنین اتصال به دستگاه‌های سخت‌افزاری جانبی کارایی دارد. علاوه بر این، از جمله سخت افزارها می‌توان به چاپگر، بارکدخوان، ترازو، کشوی پول، نمایشگرهای مشتری و کارت‌خوان‌های مغناطیسی اشاره کرد.

ـــــــــــــــ  مطالعه بیشتر : صندوق فروشگاهی چیست؟ ـــــــــــــــــــ

 انواع صندوق‌های مکانیزه فروش

۱- ECR : Electronic Cash Register- صندوق‌های فروشگاهی الکترونیکی

این دستگاه‌ها در اصل نسل بعدی ماشین حساب‌هایی هستند که علاوه بر محاسبات جمع و تفریق ماشین حساب‌های عادی، با استفاده از حافظه داخلی و یک صفحه کلید امکان ذخیره قیمت تعداد محدودی از کالاها، میزان فروش روزانه و ثبت میزان دریافتی صندوق و صدور فاکتور را برای کاربر فراهم می‌کنند. در واقع می‌توان گفت، اولین نسل POS ، ECR است که اگر در داروخانه‌های قدیمی شهرتان گشتی بزنید، حتماً موقع پرداخت پول به صندوق داروخانه با مدل‌های ابتدایی ECR ها مواجه خواهید شد. پس از آن، در زمان ثبت دریافت پول از شما و گذاشتن وجه نقد در کشوی مربوطه صدای «دینگ» به معنای هشدار باز شدن کشوی پول را خواهید شنید.

دلیل صدای «دینگ» در صندوق‌های فروشگاهی قدیمی!

یکی از ویژگی‌های ابتدایی POS (صندوق فروشگاهی) وجود صدای دینگ در هنگام باز شدن مخزن پول آن است. در گذشته این کار به صاحب فروشگاه هشدار می‌داد که در مخزن پول باز شده و همچنین از نظر روانی برای مشتری حُکم تایید دریافت وجه نقد را داشت. امروزه این نسل از صندوق‌ها با پیشرفت تکنولوژی ارتقا یافته و امکانات بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. با توجه به ساختار ضعیف سخت‌افزاری در این نوع از پوزها از نرم‌افزارهای خاصی استفاده می‌شود که معمولاً شرکت تولید کننده به صورت ویژه طراحی کرده است. در این سیستم‌ها امکان استفاده از نرم افزارهای متنوع و نصب سیستم عامل ویندوز وجود ندارد. این نسل از صندوق‌های مکانیزه فروش به دلیل سادگی عملکرد و عدم نیاز به دانش کاربری کامپیوتر و همچنین قیمت‌های پایینی که دارند، در کسب وکارهای کوچک همچنان طرف‌داران خاص خود را دارد.
مزایا:

 • سادگی عملکرد
 • ارزان بودن قیمت

معایب:

 • عدم امکان نصب نرم‌افزارهای مالی و فروشگاهی
 • عدم امکان استفاده از نمایشگرهای لمسی
 • کاربری محدود
 • استفاده به صورت تک کاربره

ـــــــــــــــ  مطالعه بیشتر : قبل از خرید بدانید: انواع صندوق فروشگاهی+تصاویر ـــــــــــــــ

۲- Classic POS صندوق فروشگاهی کلاسیک:

با ورود کامپیوتر به همه جنبه‌های زندگی افراد نسل جدیدی از پوزها به وجود آمد که ما آن‌ها را پوزهای کلاسیک می‌نامیم. در اصل، صندوق‌های فروشگاهی کلاسیک کامپیوتر‌های تغییر شکل یافته‌ای هستند که در طراحی آن‌ها سعی شده قطعات سخت‌افزاری به صورت یک سیستم یکپارچه و جمع و جور در کنار یکدیگر قرار گیرند. این نوع از صندوق‌ها با بهره‌گیری از سخت‌افزارهای کامپیوتری امکان نصب سیستم عامل ویندوز و متعابقاً بازه وسیعی از نرم‌افزارهای مالی_ فروشگاهی را فراهم می‌کند.

اجزای صندوق فروشگاهی کلاسیک:

اتصال به دستگاه‌های جانبی همچون چاپگر صدور فیش، صفحه کلید قابل برنامه‌ریزی، نمایشگر مشتری، بارکدخوان از دیگر ویژگی‌های این دستگاه‌ها به شمار می‌آیند. صندوق‌های فروشگاهی کلاسیک معمولاً  از یک صفحه نمایش “10 و “15 معمولی، کیبرد قابل برنامه‌ریزی، محفظه خوابیده قطعات، کشوی پول، چاپگر صدور فیش و نمایشگر مشتری تشکیل می‌شوند.

به دلیل استفاده از قطعات سخت افزاری داخلی کامپیوترهای شخصی در صندوق‌های فروشگاهی کلاسیک، مشکلات احتمالی کامپیوترهای شخصی در این نوع از دستگاه‌ها به مراتب بیشتر دیده می شود. زیرا محیط‌های تجاری و خدماتی دارای عوامل مخربی همچون گرد و خاک، احتمال ضربه، دمای متغییر، نوسانات برق هستند. از سوی دیگر استفاده‌های طولانی مدت و بی وقفه در این محیط‌ها فشار دو چندانی به این سیستم‌ها وارد می‌کند. از این نوع از صندوق‌ها معمولاً در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های خرده فروشی کوچک استفاده می‌شود.
مزایا:

 •  امکان نصب سیستم عامل و نرم افزارهای مالی نسبت به ECR
 • اقتصادی بودن قیمت

معایب:

 • عدم اطمینان به کارکرد طولانی مدت
 • عدم مقاومت در مقابل عوامل مخرب محیطی همچون گرد و خاک، پاشش آب و ضربه
 • عدم امکان استفاده از نمایشگرهای لمسی
 • هزینه‌های نگهداری بالا
 • مصرف برق زیاد
 • عمر مفید کوتاه
 • طراحی‌ قدیمی و جاگیر

۳- صندوق مکانیزه فروش لمسی Touch POS :

جدیدترین نسل صندوق‌های مکانیزه فروشگاهی، با قابلیت لمسی طراحی شده‌اند. این سیستم‌ها با بهره‌گیری از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا تولید می‌شوند و عمدتاً از قطعات سخت‌افزاری صنعتی در تولید آن‌ها استفاده می‌شود. طراحی این نسل از صندوق مکانیزه فروش با توجه به محیط استفاده از آن‌ها صورت گرفته است. در این سیستم‌ها علاوه بر استفاده از قطعات سخت افزاری صنعتی، دارای بدنه‌هایی ویژه و سفارشی شده برای محیط‌های تجاری و خدماتی هستند تا بتوان از آن‌ها به‌صورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته بدون هیچ‌گونه توقف استفاده کرد. بهره‌گیری از صفحه نمایش لمسی، طراحی یکپارچه، جمع وجور و سفارشی شده و امکان اتصال به دستگاه‌های‌ جانبی متنوع از دیگر ویژگی‌های این سیستم‌ها است.
صندوق های مکانیزه فروش

قابلیت‌های صندوق مکانیزه فروش:

این سیستم‌ها با قابلیت نصب انواع سیستم عامل‌های ویندوز امکان نصب نرم افزارهای متنوع مالی، فروشگاهی، حسابداری را به کاربر می‌دهند و همچنین با دارا بودن ورودی‌های متعدد امکان اتصال به دستگاه‌های جانبی متنوعی همچون چاپگر صدور فیش، صفحه کلید استاندارد یا قابل برنامه‌ریزی، بارکدخوان، لیبل پرینتر، کشوی پول، نمایشگر مشتری، نمایشگر دوم و غیره را فراهم می‌کند. همان‌طور که می‌دانید در صنعت سخت‌افزارهای IT هر روز مدل‌های جدیدی رونمایی می‌شود و مدل‌های قدیمی با توقف تولید مواجه می‌شوند.

ویژگی‌های صندوق مکانیزه فروش:

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های صندوق‌های مکانیزه فروشگاهی امکان اتصال آن‌ها به شبکه و دستگاه‌های گوناگون از قبیل بارکد‌خوان، چاپگر صدور فیش و لیبل، ماوس، صفحه کلید و … است. از دیگر امکاناتی که می‌توان به این صندوق‌ها اضافه کرد، کارت‌خوان مغناطیسی و هوشمند، نمایشگر مشتری دو خط، سنسورهای تشخیص اثر انگشت، قرائت RFID، نمایشگر دوم و شبکه بی‌سیم هستند. به جرات می‌توان گفت امروزه صندوق‌های فروشگاهی مکانیزه لمسی در صنعت خرده فروشی دنیا، جزو لاینفک تجهیزات واحدهای تجاری و خدماتی هستند و از استانداردهای واحدهای تجاری و خدماتی محسوب می‌شوند.

ــــــــــــــــــــ در بایامگ بخوانید : راهنمای جامع خرید صندوق فروشگاهی؛ از مزایا تا تفاوت‌ها ـــــــــــــــــــــــ

کاربرد صندوق های مکانیزه فروش لمسی:

این سیستم‌ها کاربردهای متنوعی در صنایع خرده‌فروشی از جمله فروشگاه‌های زنجیره‌ای، رستوران‌ها، سوپرمارکت‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، فروشگاه‌های پوشاک، فروشگاه‌های کالای توزینی (سوپر پروتئین، قنادی، سوپر میوه و …. )، فروشگاه‌های آرایشی و بهداشتی، داروخانه‌ها، هتل‌ها، مراکز تفریحی و گردشی، سینماها، پارکینگ‌های عمومی و …دارند. به طور کلی استفاده از صندوق فروشگاهی مکانیزه لمسی باعث افزایش سرعت، کیفیت و سهولت در خدمات‌رسانی به مشتری و کاهش هزینه‌های شما در کوتاه مدت و بلند مدت خواهد شد.

مزایا:

 •  طراحی سفارشی شده و یکپارچه برای محیط‌های تجاری و خدماتی
 •  تولید شده با استفاده از قطعات سخت‌افزاری صنعتی
 •  بهره‌گیری از صفحات نمایش لمسی برای کارکرد آسان و سریع
 •  مقاوم در برابر خطرات محیطی همچون گردو‌خاک، پاشش آب و ضربه
 •  عملکرد مطمئن و طولانی مدت
 •  دو برابر طول عمر بیشتر نسبت به کامپیوتر‌های شخصی، نوت بوک و All in One
 •  امکان اتصال به دستگاه‌های جانبی متنوع
 •  مصرف برق پایین
 •  هزینه‌های نگهداری پایین

معایب:

 1. قیمت بالاتر نسبت به ECR ، صندوق‌های فروشگاهی کلاسیک و کامپیوتر‌های شخصی

ـــــــــــــــ بیشتر بخوانید : نقش صندوق‌های مکانیزه در کاهش هزینه و ضررهای فروشگاه‌ها ـــــــــــــــــــ

خرید انواع صندوق فروشگاهی بایامکس

به طور کلی استفاده از صندوق‌­های مکانیزه‌­ی فروش، باعث افزایش سرعت، کیفیت و سهولت در خدمت‌­رسانی به مشتری و کاهش هزینه‌­های شما در کوتاه مدت و بلند مدت خواهد شد.

صندوق های فروشگاهی شرکت ترنا سیستم با نشان تجاری بایامکس در 4 مدل مختلف K4-i3 ، K2(i3)، K2 (j19)  ، K4(j19) با ویژگی های متعدد تولید و عرضه می‌شود. از ویژگی‌های این محصولات می توان به بهره وری مناسب و سرعت بالای آن اشاره کرد. یکی از مدل‌های پرفروش و پرکاربرد صندوق فروش های بایامکس صنــدوق مکانیــزه فــروش K2-j19 است.  از ویژگی های این محصول می‌توان به صفحه نمایش لمسی ۱۵ اینچ، بدنه آلومینیومی مستحکم، درگاه های ارتباطی متنوع و سیستم عامل قدرتمند اشاره کرد.

با مراجعه به صفحه­‌ی « صندوق فروشگاهی » می­‌توانید انواع مدل­‌های آن را مشاهده و با مقایسه­‌ی مشخصات آن‌­ها با یکدیگر، مدلی که با نیازهای شما مطابقت بیشتری دارد را انتخاب کنید. همچنین برای آشنایی بیشتر با شرکت ترنا سیستم به صفحه درباره ما و برای ارتباط با تیم پشتیبانی به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

https://bayamax.com/?p=1361

اشتراک گذاری :