5 دقیقه

زمان مطالعه

قبل از خرید بدانید: ویژگی های بارکد خوان خوب

فهرست مطالب

مهم ترین ویژگی های بارکد خوان

بارکدخوان یکی از تجهیزات مهم در کسب و کارهای مختلف است. بنابراین با توجه به نقش مهم آن در روند فروش، در انتخاب آن باید دقت عمل بالایی داشته باشید.  راهنمای خرید دستگاه بارکدخوان بر اساس ویژگی‌های بارکدخوان به شما کمک می‌کند تا بر اساس نیازهایتان، بهترین انتخاب را در بین گزینه‌های موجود داشته باشید.در این مقاله با مرور 12 ویژگی یک بارکدخوان به این پرسش پاسخ داده‌ایم که چرا به بارکدخوان نیاز دارم؟ و ویژگی های یک بارکد خوان خوب چیست؟

شاید برای کسانی که تازه کسب و کار خود را شروع کرده‌اند،  این سوال مطرح باشد که چرا به بارکدخوان احتیاج دارم؟ دستگاه بارکدخوان‌ در اغلب صنایع و کسب و کار‌ها نقشی کلیدی دارد؛ زیرا کنترل موجودی، کنترل انبار، ثبت کالای ورودی و خروجی، کنترل بلیت، پرداخت از طریق کیوسک‌های پرداخت و بسیاری موارد دیگر با یک سیستم بارکد و یک دستگاه بارکدخوان استاندارد، بسیار سریع، دقیق و آسان خواهدبود.

با گسترش تکنولوژی در حوزه­‌های مختلف کسب و کار، مدیریت دقیق کسب و کارها و تلاش برای ایجاد وجه تمایز با رقبا، بدون استفاده از این تکنولوژی‌­ها امکان پذیر نیست و استفاده از روش­‌های سنتی هزینه­‌های بسیار زیادی را به سیستم تحمیل خواهدکرد. مزایایی که استفاده از بارکدخوان به همراه دارد به صورت خلاصه عبارت است از:

 • مدیریت بهتر کسب و کار
 • کنترل درست و سریع انبار
 • افزایش سرعت و دقت در فرآیند صدور فاکتور، کنترل بلیت و پرداخت
 • کاهش زیان­‌های ناشی از اشتباهات نیروی کار
 • استفاده از تجهیزات مدرن هوشمند سازی کسب و کار مانند کیوسک‌های پرداخت و کیوسک‌های صدور بلیت

با بایامگ همراه باشید تا در ادامه به ویژگی های بارکدخوان بپردازیم.

—- > بارکد چیست؟ برای شناخت بیشتر بارکد کلیک کنید <—–

بارکدخوان چیست؟

برای خرید بارکدخوان باید به چه نکاتی توجه کنیم

دستگاه بارکدخوان بخش مهمی از سیستم حسابداری شما را تشکیل می­‌دهد. برای انتخاب مناسب‌­ترین دستگاه، پاسخ به این سوالات  که 12 ویژگی های بارکدخوان خوب را مشخص می کند، می‌تواند به شما کمک کند:

 • در چه محیطی می‌خواهید از بارکدخوان استفاده کنید؟
 • قرار است چه نوع بارکدی را توسط بارکد اسکنر بخوانید؟
 • آیا این دستگاه قابلیت اتصال به کامپیوتر را دارد یا خیر؟
 • قصد دارید برای خرید یک بارکدخوان چه میزان هزینه کنید؟

1- محیط کاری و نوع فعالیت

برای انتخاب یک بارکدخوان مناسب باید به این نکته توجه کرد که چه کسب و کاری دارید و قصد دارید در چه محیط و شرایطی از آن استفاده کنید؟

بارکدخوان‌ها در حالت کلی برای استفاده­‌ روزانه در محیط‌های اداری و فروشگاهی طراحی شده‌اند و ضربه‌های تصادفی در هنگام کار مشکل خاصی را برای آن­‌ها ایجاد نمی‌کند. اما اگر شما می‌خواهید از بارکدخوان در محیط صنعتی و یا انبار‌ها استفاده کنید، بهتر است دستگاهی را انتخاب کنید که در مقابل گرد و غبار مقاوم بوده و در برابر ضربه­‌پذیری ایمن شده باشد تا دچار مشکل جدی نشوید. پس در نظر گرفتن نوع فعالیت کاری شما از مهم‌ترین نکاتی است که قبل از خرید یک بارکدخوان باید آن را در نظر بگیرید.

2- نوع کاربری

دستگاه بارکدخوان بر حسب نوع کاربری در سه گروه دستی، رومیزی و موبایلی در بازار وجود دارد. پس برای خرید بارکدخوان، دانستن این که چند نوع بارکدخوان در بازار وجود دارد و هر کدام دارای چه کاربردی هستند، خالی از لطف نیست. می‌توانید برای مطالعه­‌ توضیحات کامل به مقاله‌­ دستگاه بارکدخوان چیست مراجعه کنید. اما در ادامه نیز به توضیح مختصری از ویژگی و کاربرد انواع بارکدخوان می‌پردازیم:

 • بارکدخوان دستی:

این دستگاه پرطرفدارترین و پر استفاده­‌ترین نوع بارکدخوان است که با قرار دادن آن رو به روی بارکد مورد نظر و فشردن دکمه‌ تعبیه شده در دسته، بارکد را اسکن می‌کند. این دستگاه در مدل‌های بدون سیم نیز موجود است که در محیط‌هایی که به آزادی عمل بیشتری نیاز دارند، می‌­تواند مورد استفاده قرار بگیرد. کاربران بر حسب نیاز می­‌توانند از انواع پایه‌­دار، بدون پایه، بی سیم و یا با سیم استفاده کنند.

 • بارکدخوان رومیزی یا ثابت:

این نوع بارکدخوان بر روی میز یا دیوار به صورت ثابت نصب می­‌شود و بدون دخالت دست، امکان خواندن بارکد را برای کاربر فراهم می‌کند. این نوع بارکدخوان، از دید وسیع­‌تری نسبت به سایر دستگاه‌ها بر خوردار است و به صورت خودکار، عمل خوانش بارکد را انجام می‌دهد. بارکدخوان‌های ثابت در محیط‌هایی که به صورت سریع و مداوم نیاز به خواندن بارکد دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • بارکدخوان موبایلی:

این نوع بارکد خوان به صورت مجزا بارکد را می‌خواند و سپس داده‌ها را از طریق اینترنت به محل مورد نظر انتقال می‌دهد در عملکرد این دستگاه نیازی به اتصال به کامپیوتر نیست.

3- «نوع بارکد» ؛ توانایی خوانش بارکدخوان

همانطور که در مقاله‌ بارکدخوان  توضیح داده شده، به صورت کلی دو نوع بارکد یک بُعدی و دوبُعدی داریم. برخی از دستگاه­‌های بارکدخوان توانایی خواندن بارکدهای پیچیده­‌تر و دوبعدی را ندارند، بنابراین زمان خرید، باید به نوع بارکد مصرفی در انبار یا فروشگاه توجه کرد.

4- برد بارکد اسکنر

برای اسکن کالاهای بزرگ و سنگین در انبارهای بزرگ، بارکدخوان با برد کم کاربردی ندارد و باید دستگاه بارکدخوان دامنه‌ خوانایی بالایی داشته باشد و ترجیحا بی سیم باشد.

5- محیط مورد استفاده

میزان مقاومت بارکدخوان در برابر عوامل محیطی یکی از نکات مهمی است که باید هنگام خرید به آن توجه کرد. برای مثال دما و میزان رطوبت محیط نقش مهمی در انتخاب بارکد خوان مناسب دارد. بنابراین هنگام خرید، توجه به اینکه دستگاه تا چه دمایی توانایی عملکرد صحیح را دارد و یا چه سطحی از رطوبت را می تواند تحمل کند، حائز اهمیت است.

6- تعداد خوانش در ثانیه

این ویژگی به این معنا است که بارکدخوان در یک ثانیه توانایی خواندن چند بارکد را دارد. اگر سرعت انجام کار در کسب و کار شما عامل مهمی باشد، باید به این ویژگی توجه ویژه داشته‌باشید. اگر این ویژگی برای شما مهم است، بارکدخوان knight  با سرعت قرائت بالا، می تواند انتخاب مناسبی باشد.

12 ویژگی بارکدخوان خوب

7- توان باتری

برای بارکدخوان‌های بی سیم، مدت زمانی که طول می کشد تا دستگاه شارژ شود و مدت زمانی که شارژ را نگه می دارد، ویژگی مهمی محسوب می شود.

8- ابعاد قابل خوانش

با توجه به محدودیت برخی دستگاه‌های بارکد اسکنر، در صورتی که سایز بارکدهای انبار شما متفاوت است، باید به این نکته نیز توجه کنید.

9- فاصله قرائت بارکد

فاصله‌ قرائت بارکد، یکی از نکات مهم هنگام خرید بارکدخوان است. یعنی بارکدخوان از چه فاصله‌ای توانایی اسکن کردن بارکد را دارد.

10- ابعاد و وزن بارکدخوان

در مواردی که کاربر ساعات طولانی از بارکدخوان استفاده می‌کند وزن و ابعاد بارکدخوان جزو فاکتور مهمی محسوب می‌‎شود. بارکدخوان Thorin  با ابعاد کوچک و وزن کم، یک انتخاب هوشمندانه و اقتصادی برای این موارد محسوب می شود.

11- مقاومت بارکدخوان در برابر سقوط از ارتفاع (Drop Test)

از مواردی که در اطلاعات بارکد اسکنر بیان می‌شود، drop test بارکد خوان است و مشخص می­‌کند که اگر بارکد خوان از چه فاصله‌ای روی زمین بیفتد آسیب جدی می‌بیند. بارکدخوان Knight  با بدنه‌­ مقاوم، برای طیف وسیعی از مصارف از جمله استفاده در انبارها، هایپرمارکت­‌ها، داروخانه­‌ها و … مناسب است.

12- امکان اتصال به کامپیوتر

به طورکلی پیشنهاد می­‌شود در هر صنفی که هستید، از صندوق فروشگاهی به جای کامپیوترهای خانگی و اداری استفاده کنید. اما در صورتی که فعلا قصد جایگزینی کامپیوتر خود را ندارید، باید امکان اتصال بارکدخوان به کامپیوتر خود را بررسی کنید.

به عنوان نکته  پایانی راهنمای ویژگی های بارکدخوان، درست است که قیمت دستگاه عامل مهمی در انتخاب محسوب می­‌شود، اما نباید کیفیت را فدای آن کرد. علاوه بر این حتما به هزینه­‌های میان مدت و درازمدت و پشتیبانی و خدمات پس از فروش دستگاه انتخابی خود توجه کنید تا خرید خوب و به صرفه‌­ای داشته باشید.
پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید، ویژگی های بارکد خوان ها را به خوبی مطالعه و از کاربرد آن ها برای کسب و کار خود اطمینان حاصل نمایید.

بارکدخوان های بایامکس در ۵ مدل بارکدخوان THORIN ،‌ بارکدخوانKNIGHT ، دستگاه بارکدخوان HERO ، دستگاه بارکدخوان HERO PLUS و دستگاه بارکدخوان CUBE عرضه می‌شوند.

شما می‌توانید برای خرید انواع دستگاه بارکدخوان به صفحه محصولات، برای آشنایی بیشتر با شرکت ترنا سیستم به صفحه درباره ما و برای ارتباط با تیم پشتیبانی به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

https://bayamax.com/?p=1349

اشتراک گذاری :