4 دقیقه

زمان مطالعه

صفر تاصد راه‌اندازی هایپرمارکت – ۱۰ گام ضروری تاسیس فروشگاه

صفر تاصد راه‌اندازی هایپرمارکت
فهرست مطالب

صفر تاصد راه اندازی هایپرمارکت – ۱۰ گام مهم

شروع هر کسب و کاری نیازمند برنامه‌ریزی، سرمایه‌گذاری و مهارت‌های تجاری است. اگر تمایل به خرده‌فروشی گروه زیادی از محصولات زیر یک سقف را دارید، به راه‌اندازی کسب و کار هایپرمارکت فکر کنید!
هایپرمارکت‌ها؛ مفاهیم تجاری محبوب و نوظهور در بخش خرده فروشی امروزی هستند. نکته مثبت در راه‌اندازی یک هایپرمارکت این است که اگر در برندسازی موفق باشید، می‌توانید به‌راحتی امتیاز آن را پس از راه‌اندازی به سرمایه گذاران واگذار کنید که در ازای آن برای شما سودآوری به همراه دارد.

در دنیای کسب و کار، همیشه برندهایی وجود دارند که بیشتر از سایرین مورد توجه مشتریان و عموم مردم هستند. در بیشتر موارد، برندهایی که برنامه ریزی شده و دقیق هستند، به‌طور خودکار به جایگاه یکی از برندهای پیشرو در صنعت دست می‌یابند. پس باید برای راه‌اندازی هایپرمارکت خوب، رقبای اصلی خود در این صنعت را بشناسید و ملزومات یک طرح تجاری را در نظر بگیرید.

صفر تاصد راه‌اندازی هایپرمارکت

10 گام برای راه‌اندازی یک هایپرمارکت – ملزومات یک طرح تجاری

 • طرح کسب و کار خود را مستند کنید
  صرف نظر از مقیاس کسب ‌و کاری که می‌خواهید شروع کنید، (که می‌تواند یک فروشگاه کوچک یا هایپرمارکت‌های بزرگ باشد) باید یک طرح تجاری کاملاً تحقیق شده داشته باشید. اگر فردی هستید که مهارت‌های لازم برای شروع یک طرح کسب و کار مناسب را ندارد، مشاوری را استخدام کنید تا به شما در مستندسازی آن کمک کند
 • کسب و کار خود را ثبت کنید

از همان ابتدا، بهتر است قبل از افتتاح، هایپرمارکت‌ خود را ثبت و هر مجوزی را که لازم است، دریافت کنید.

 • انجام مطالعات امکان سنجی

برای انتخاب نیازمندی‌های مردم آن منطقه مطالعاتی را انجام دهید تا بتوانید کالاهای مورد نیاز مردم آن منطقه را بیابید و با کمترین رقابت، بیشترین مشتریان را جذب کنید.

 • محلی مناسب انتخاب کنید

مکانی که برای شروع فعالیت هایپرمارکت انتخاب کرده‌اید، تعیین می‌کند که کسب و کار شما چقدر سریع و موفق خواهد بود. لازم است محل انتخابی شما در مکانی باشد که به راحتی بتوان به آن دسترسی داشت. مکان باید فضای کافی برای پارکینگ داشته باشد. این را درنظر بگیرید که فروشگاه شما باید با سایر هایپرمارکت‌ها یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای مستقر در همان منطقه رقابت کنید. از این رو، بهتر است هنگام نهایی کردن ملک انتخابی خود با مشاور املاک مورد اعتماد دررابطه با نوع تسهیلات مورد نیاز مشاوره بگیرید. واقعیت این است که اگر مکانی را پیدا کنید که دارای پارکینگ باشد، ممکن است بر تعداد مشتریان تأثیر بگذارد.

مطالعه بیشتر >>>>> کاربرد صندوق فروشگاهی در مدیریت فروشگاه

 • منبعی برای تهیه کالاها پیدا کنید

شما باید از توزیع کنندگان عمده فروشی و تولید کنندگان محصولات لیستی تهیه و بهترین تولید کنندگان یا وارد کنندگان با بهترین قیمت را بررسی کنید. در این مرحله، نکاتی را در نظر بگیرید که مشتریان بیشترین علاقه به آن را دارند. مثلا ممکن است مردم منطقه‌ای از لحاظ مالی در سطح بالاتری باشند و کیفیت کالا و در منطقه‌ای قیمت مناسب برای مردم آن منطقه ارحجیت داشته باشد. بنابراین، باید مطمئن باشید که فقط یک برند از یک محصول را ندارید. ایجاد یک رابطه مستقیم با تولید کنندگان محصولاتی که می‌خواهید برای فروشگاهتان تهیه کنید، مستلزم ایجاد ارتباط مستقیم است.

 • تجهیزات فروشگاهی خود را کامل کنید

تجهیزات فروشگاهی مهم‌ترین فاکتور راه‌اندازی یک هایپرمارکت است. تجهیزات فروشگاهی شامل انواع قفسه‌ها، ترولی، سبد خرید و صندوق مکانیزه فروش، بارکدخوان، پایانه کنترل قیمت ،PDA ، پوز اسکیل یا صندوق ترازو، چاپگر پرینتر، خودپرداز بانکی، دستگاه‌های خودپرداخت سفارشگیر، پوسترهای دیجیتال، پرایس چکر، خودپرداز فروشگاهی، اکسس پوینت، دوربین‌های مداربسته، گیت‌های چک کننده ورود خروج کالا و اقلام جانبی که برای تجهیز فروشگاه نیاز است، را با مشورت با کارشناسان حوزه راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هایپرمارکت تهیه کنید.

 • چیدمان فروشگاهتان را طبق پلن‌های مختلف مرتب و سازماندهی کنید

راه‌های مختلفی وجود دارد  که به کمک آن می‌توانید قفسه‌های فروشگاهتان را برای خریداران وسوسه‌انگیز کنید. فقط مطمئن شوید که فروشگاه خود را به گونه‌ای سازماندهی کرده‌اید که برای مشتریان آسان‌تر و قابل دسترس‌تر باشد. همچنین برای کارمندان شما امکان نظارت بر موجودی انبارها و اطلاع از زمان ذخیره مجدد داشته باشد.

 • استخدام نیروی ماهر

کسب و کار هایپرمارکت چیزی نیست که بتوان به‌تنهایی مدیریت کرد. مطمئناً به افرادی نیاز دارید که با شما کار کنند. بنابراین باید کارکنان کافی استخدام کنید تا به شما در مدیریت هایپرمارکت کمک کنند. چنین کسب و کاری به کارکنان ماهر، قابل اعتماد و صادق نیاز دارد. اساسا، بسته به ماهیت کار، حداقل به یک مدیر، صندوقدار، حسابدار چند نفر انبارگردان و فروشنده نیاز دارید.

 • کارکنان خود را آموزش دهید

راه اندازی این کسب و کار، ساده نیست. به‌عنوان مثال، اگر کارمندان شما در زمینه مهارت‌های بین فردی آموزش ندیده باشند، ممکن است ناآگاهانه برخی از مشتریان شما را دور کنند. مهم است که کارکنان خود را در مورد نحوه برخورد با مشتریان مختلف آموزش دهید و یا از متخصصان در زمینه حسابداری و فروش استخدام کنید و برای بعضی از غرفه‌ها باید از متخصصان آن غرفه استخدام کنید. مثلا برای قسمت پروتئین فروشی قصاب ماهر و یا برای مسئول غرفه سبزیجات فروشی باید شخصی که اطلاعات خوب در این زمینه داشته باشد را استخدام کنید.

 • تبلیغات کنید

اگر همه چیز را برای کسب و کار خود در اختیار دارید، کار بعدی این است که فروشگاه خود را به طور رسمی برای عموم باز کنید. ممکن است مجبور شوید یک «شو» ترتیب دهید تا مردم آن منطقه و همسایگان خود را در مورد کسب و کار جدیدتان مطلع کنید، حتی می‌توانید تبلیغات خود را در رسانه‌های چاپی، اینترنتی و تلویزیونی تبلیغ کنید.

مطالعه بیشتر >>>>> راهنمای خرید کیوسک‌ سفارشگیر رستورانی

 راه‌اندازی یک هایپرمارکت - ملزومات یک طرح تجاری

اهمیت طرح کسب و کار برای کسب و کار هایپرمارکت

همه کسب و کارها قبل از اینکه خود را در بازار مورد نظر مستقر کنند به یک برنامه مدون نیاز دارند.

برنامه‌ریزی‌های زیادی برای تأثیرگذاری یک کسب و کار در بازار انجام می‌شود، تجارت هایپرمارکت نوع متفاوتی از تجارت است که در آن برنامه ریزی عمیق مورد نیاز است. این طرح باید تمام هزینه‌هایی را که برای انجام اقدامات لازم دارند و نحوه کسب سود از آن را پوشش دهد. بنابراین، می‌توان اینطور خلاصه کرد که: «هیچ کسب‌وکاری بدون برنامه‌ریزی مناسب و یک طرح تجاری مستند که سنگ بنای هر شروع جدیدی را تشکیل می‌دهد، نمی‌تواند آغاز شود.»

شما می توانید برای مشاهده انواع محصولات برند بایامکس مانند: کیوسک خود سرویس، صندوق مکانیزه فروش، بارکدخوان، چاپگر صدور فیش و… همین حالا با کلیک بر روی ”فروشگاه ” مدل های مختلف این محصولات را ملاحظه و توضیحات هر محصول را مطالعه کنید.همچنین برای آشنایی با شرکت ترنا سیستم از صفحه ”درباره ما ” و برای ارتباط با تیم پشتیبانی و خریدمحصولات بر روی تماس با ما کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

https://bayamax.com/?p=13615

اشتراک گذاری :