5 دقیقه

زمان مطالعه

نقش خودپرداز فروشگاهی در فروشگاه‌ها

فهرست مطالب

تاچندی پیش، دیدن پایانه‌های خود پرداخت در فروشگاه‌ها تقریبا امری عادی نبود. اما از آنجایی که مشتریان به دنبال راحتی و ایمنی هستند، روز به روز نقش خودپرداز فروشگاهی در حال پررنگ تر شدن است. طبق مطالعه RBR (موسسه RBR به طور گسترده‌ای به‌عنوان ارائه دهنده پیشرو در تحقیقات استراتژیک و خدمات مشاوره به سازمان‌های فعال در زمینه‌های بانکداری و فناوری خرده فروشی، کارت و پرداخت شناخته شده است)، استفاده از این دستگاه‌ها بالاخص بعد از دوران کرونا در سال 2020، 25 درصد افزایش یافته است.

شعار این دستگاه‌ها «خطوط کوتاهتر و پرداخت سریعتر»  است.

نقش خودپرداز فروشگاهی در خرده‌فروشی

طبق نظرسنجی‌ها، 60 درصد مردم از قرار گرفتن در صف طولانی هنگام تسویه‌حساب متنفرند، پس سیستم تسویه‌حساب شخصی گزینه مناسبی است. زیرا به مشتریان اجازه می‌دهد بدون کمک کارمندان فروشگاه، اقلام را اسکن و هزینه خرید خود را پرداخت کنند. بنابراین از صف‌های طولانی تسویه‌حساب جلوگیری می‌کند.

توجه به این نکته مهم است که: کاهش تماس رو در رو با فروشندگان و اپراتورها به این معنی نیست که فروشگاه محدود به یک مکان تحویل ساده می‌شود.

به لطف فناوری دستگاه‌های خودپرداخت فروشگاهی، می‌توان تمام مزایای تجربه خرید سنتی در فروشگاه را به خریداران ارائه کرد، اما با گزینه صف‌های سریع‌تر و حفظ فاصله ایمنی و فاصله از کارکنان و سایر خریداران هنگام اسکن و پرداخت هزینه کالا در صندوق‌ تسویه حساب.

مطالعه بیشتر >>>>> کیوسک هوشمند چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پایانه‌های خودخروجی و دستگاه‌های خودپرداخت فروشگاهی

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که مشتریان معتقدند پایانه‌های خودپرداخت فروشگاهی نه تنها امن‌تر، بلکه سریع‌تر از پرداخت‌های سنتی هستند. حتی اگر خطوطی برای استفاده از پایانه‌های خودپرداخت فروشگاهی وجود داشته باشد، بسیاری از مشتریان برای استفاده از آن‌ها منتظر می‌مانند، زیرا معتقدند این خطوط سریع‌تر حرکت می‌کند یا صرفاً به این دلیل که برای راحتی امکان اسکن اقلام خود را دارا هستند، ارزش منتظر ماندن دارند.

به لطف رشد سریع پرداخت‌های بدون تماس، که در ابتدا مبتنی بر کارت و به طور فزاینده‌ای توسط تلفن‌های هوشمند پشتیبانی می‌شد، پرداخت فروشگاهی  شروع به کار کرد. این اولین قدمی بود که درها را برای پذیرش این دستگاه‌ها را باز کرد، که در ابتدا توسط سوپرمارکت‌های مواد غذایی استفاده می‌شدند، که مدت‌هاست با روشی برای کاهش خطوط پرداخت دست و پنجه نرم می‌کردند و اکنون توسط اکثر فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و کافه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

راحتی و ایمنی پایانه‌های سلف سرویس مشتری

یکی دیگر از مزایای گزینه‌های سلف‌سرویس این است که پیکربندی مجدد طرح‌بندی فروشگاه را آسان‌تر می‌کنند، زیرا پایانه‌ها فضای فشرده‌تری دارند اکثرا این پایانه ها دور از محوطه سنتی صندوق در لابی قرار دارند تا مشتریان را قبل از ورود به فروشگاه جذب کنند.

چند سال پیش، بسیاری از خرده‌فروشان در مورد ارزش این دستگاه‌ها که در برخی موارد منجر به حذف پایانه‌های خودپرداخت می‌شد،  تردید داشتند. اما واضح است که این فناوری اکنون به نقطه قوت و جذب مشتریان بیشتر تبدیل شده است.

مطالعه بیشتر >>>>> معرفی و شناخت برخی کاربرد های کیوسک خود سرویس

6 دلیل برای محبوبیت سرویس خودپرداز فروشگاهی چک اوت

1. رضایت مشتری

یکی از اساسی ترین نقش های خودپرداز فروشگاهی، افزایش سطح رضایت مشتری است. بر اساس گزارش فروشگاه‌های هوشمند Capgemini، گذراندن زمان در صف‌های طولانی تسویه حساب استرس زیادی به مشتریان وارد می‌کند. به همین دلیل است که آن‌ها بیشتر علاقمند هستند که خود تسویه را انجام دهند. طبق این گزارش آن‌ها تجربه بهتری در فروشگاه و فرآیند تسویه‌حساب سریع‌تر و بدون صف دارند. راه‌حل سلف سرویس منجر به انتظار کمتر، صف‌های کوتاه‌تر و در نهایت رضایت مشتری می‌شود.

2. انتخاب و کنترل

اکثر مشتریان در هنگام خرید انتظار نوعی فناوری سلف سرویس را دارند. سلف چک اوت یا خوپرداز فروشگاهی این امکان را می‌دهد که آن‌ها با شرایط و سرعت خود در انتخاب تصمیم‌گیری کنند. همچنین  از نظر نحوه خرید و پرداخت انتظار انتخاب دارند پس احساس بهتری دارند.

3. صرفه‌جویی در فضا

خودپردازهای فروشگاهی یا دستگاه‌های چک‌اوت‌ در مقایسه با میزهای چک اوت سنتی، فصای کمتری اشغال می‌کنند. بنابراین می‌توان صندوق‌های بیشتری را در همان منطقه نصب کرد یا از فضای ذخیره‌شده برای نمایش محصولات با پوسترهای دیجیتال و قفسه‌بندی اضافی استفاده کرد.

4. تخصیص منابع

از آنجایی که مشتریان خودشان وظیفه صندوقدار را انجام می‌دهند، خرده فروشان از تخصیص منابع بهتر سود می‌برند. اکثر فروشگاه‌هایی که از این دستگاه‌ها دارند، به‌صورت نیمه‌حضوری و با یک فروشنده که شش تا هشت ایستگاه باجه را پوشش می‌دهد، کارها را ساماندهی می‌کنند. در نتیجه کارکنان آزاد شده و می‌توانند به سایر فعالیت‌های ارزشمند که منجر به افزایش بهره‌وری و بهبود ارائه خدمات می‌شود، بپردازند. همانطور که مشتریان بیشتر به خود متکی می شوند، به کارمندان زمان بیشتری داده می شود تا روی چیزهای دیگر تمرکز کنند.

5. خدمات مشتری

کارمندان بیشتری برای ارائه کمک مستقیم به خریداران و افزایش بهره وری کارکنان در دسترس هستند. از آنجایی که بسیاری از مغازه‌ها از کمبود کارکنان شکایت دارند و در عین حال یکی از اولویت‌های اصلی خود را بهبود خدمات مشتری ذکر می‌کنند، سلف چک اوت یا خودپرداز فروشگاهی یک راه‌حل عالی است. آن‌ها می‌توانند کالاها را سازماندهی مجدد یا با مشتریان مشورت کرده و آن‌ها را در خرید راهنمایی کنند.

6.محیط کاری کم استرس‌تری را فراهم می‌کند

بسیاری از مشتریان از اینکه برای خریدشان با اپراتورها روبرو شوند، استرس بیشتری دارند تا زمانی که با یک کامپیوتر روبرو هستند. از طرفی محیط کاری که بعضی از آن‌ها کامپیوترها باشند برای کارکنان قوت قلب بیشتری دارد و آنان براحتی می‌توانند برای انجام کارهای شخصی مدت زمانی را نباشند، درحالی که همکاران کامپیوتری آن‌ها در حال خدمات بدون وقفه هستند!

مطالعه بیشتر >>>>> راهنمای خرید کیوسک سفارشگیر رستورانی

نقش خودپرداز فروشگاهی

4 مرحله از فرآیند دستگاه‌های خودپرداخت

فرآیند تسویه حساب شخصی در یک فروشگاه خرده‌فروشی معمولاً شامل مراحل زیر است:

  • مشتریان برای شروع تسویه حساب با صفحه خوش آمدگویی روبرو می‌شود
  • آن‌ها محصولات را اسکن می‌کنند
  •  سپس هزینه سفارش خود را پرداخت می‌کنند
  • در آخر، تسویه حساب را تکمیل و رسید دریافت می‌کنند

خودپرداز فروشگاهی بایامکس

ممکن است با خواندن این مطلب در مورد نقش خودپرداز فروشگاهی تصمیم گرفته باشید تا فروشگاه خود را به این خودپردازها و کیوسک های هوشمند مجهز کنید؛ در این صورت پیشنهاد می‌کنیم تا برای آشنایی بیشتر با این محصول و اطلاع از نکات لازم برای خرید یک کیوسک مناسب کسب و کار خود مقاله‌ی « راهنمای جامع خرید کیوسک سلف سرویس » را مطالعه نمایید.

کیوسک‌های REGOR 22 ، REGOR55 و 11 REGOR در بایامکس پیشنهاد ما برای فروشگاه‌ها و هایپرمارکت های فعال و شلوغ هستند که به تسویه حساب سریع و شخصی و در نهایت جلب رضایت مشتریان کمک می‌کنند.

شما می توانید برای مشاهده انواع کیوسک برند بایامکس ، همین حالا با کلیک بر روی ” کیوسک خود سرویس ” مدل‌های مختلف این محصول را ملاحظه کنید. همچنین شما می توانید برای آشنایی با شرکت ترنا سیستم، از صفحه ”درباره ما ” و برای ارتباط با تیم پشتیبانی بر روی تماس با ما کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

https://bayamax.com/?p=13666

اشتراک گذاری :